Podcast speciál - 2. část: Jak vybrat zvukovou kartu

Zvukové rozhraní (často nesprávně označováno jako “zvuková karta”) je zařízení, které slouží pro převod analogového signálu na digitální signál, se kterým dokáže dále pracovat počítač nebo mobilní zařízení. Zjednodušeně řečeno, “zvukovka” slouží k tomu, abychom mohli nahrávat zvuk do počítače pomocí mikrofonů nebo nástrojů, jako je třeba elektrická kytara.

Mnoho lidi se ptá, proč by si měli pořídit zvukové rozhraní, když mají vestavěnou zvukovou kartu přímo v notebooku nebo základní desce počítače. I když v dnešní době je výstup z těchto zvukovek značně lepší než v minulosti, chybí jim výkonnější předzesilovač, XLR nebo podobné vstupy, a samozřejmě často trpí na nežádoucí bzučení způsobené komponenty počítače.

Zvukové rozhraní

Jak tedy zvolit správnou zvukovou kartu? Faktorů je hodně a každý z nich má různou prioritu, podle toho, za jakým účelem budete zvukovku využívat. My se dnes podíváme na ty základní, které vám mohou posloužit jako odrazový můstek ke správnému výběru.
 
1. Konektivita
Nejrozšířenější jsou zvukové karty s USB 2.0 nebo vyšším – jsou kompatibilní s většinou počítačů a notebooků a propojují se běžným USB kabelem (USB typu B, MicroUSB, USB typu C), které jsou dostupné a levné v případě, že vám nevyhovuje kabel v balení. Pokud chcete používat zvukovové rozhraní s mobilním zařízením (mobilní telefon, tablet), ujistěte se, že je daná zvukovka kompatibitlní s vaším systémem (iOS, Android). Na trhu jsou také karty s rozhraním PCI/PCIe pro klasická PC, nebo s rozhraním Thunderbolt, která využijí majitelé počítačů značky Apple.
  
2. Vstupy a výstupy
Počet vstupů a jejich konektory pokládá většina uživatelů za nejdůležitější faktor – a v mnoha případech mají pravdu. Než začnete vybírat konkrétní rozhraní, zkuste se sami sebe zeptat, kolik nástrojů nebo mikrofonů budete v reálném čase nahrávat najednou. Pro většinu uživatelů doporučujeme zvukovou kartu se dvěma XLR/ 6.3mm vstupy a dvěma výstupy. To vám umožní zapojit zároveň třeba mikrofon a elektrickou kytaru nebo dva mikrofony. To samé platí u výstupů – určitě byste měli mít výstup jak na sluchátka, tak i na studiové monitory. Pokud plánujete nahrávat bicí, zvažte zvukové rozhraní s minimálně čtyřmi XLR vstupy a více. Rozhraní vyšších kategorií disponují také optickým vstupem pro externí předzesilovač, čímž můžete kartu rozšířit o další vstupy (příklady zde nebo zde). Mnoho muzikantů pak také ocení MIDI vstup a výstup, který slouží na propojení s dalším nástrojem využívajícím stejné rozhraní, jako třeba klávesy nebo elektronické bicí, slouží ale také k připojení starších MIDI zařízení bez USB, jako např. syntezátorů, nebo zvukových modulů.

Propojení zvukové karty s počítačem

3. Softwarová výbava
Žádná zvuková karta se neobejde bez nahrávacího softwaru (DAW). Proto se velká část uživatelů rozhoduje nejen pro určitou značku, ale i pro zvukové rozhraní, které má v balení nahrávací program, ve kterém budou chtít pracovat. Zde je to spíše o osobní preferenci. Nicméně, někteří výrobci dávají k dispozici kromě nahrávacího softwaru také bohaté balíky pluginů – například na simulaci kytarových aparátů nebo na virtuální nástroje jako jsou klávesy, perkuse nebo smyčce. Pokud nemáte žádnou zkušenost s nahráváním, doporučujeme pro začátek zvolit program CUBASE LE nebo ABLETON LIVE LITE.

Doporučujeme:

Malé zvukovky

Střední třída

Studiové doporučení