Podcast speciál - 1. část: Jak vybrat mikrofon

Jak začít s Podcasty?

Natáčení podcastů v dnešní době stále nabývá na popularitě. Může s ním začít každý z nás, a přitom pořízení výbavy nemusí být vůbec nákladní ani náročné, stejně jako zapojení a samotné natáčení. Pojďme se podívat, jak na to. V dnešní díle si řekneme, jak vybrat ideální mikrofon.

 

Jak vybrat mikrofon?

Při výběru vybavení pro podcasty můžete zvolit mezi USB mikrofonem, nebo kombinací mikrofonu s externí zvukovou kartou. Pokud hledáte jednoduché řešení a natáčíte pouze jednu osobu, je vhodný USB mikrofon. Ten stačí zapojit do počítače, notebooku, případně mobilního telefonu a můžete začít. Pokud chcete natáčet více osob, nebo chcete kromě mikrofonů natáčet i další nástroje, bude pro vás ideální kombinace mikrofonu se zvukovou kartou. V případě, že preferujete analogové ovládání (to znamená pokud chcete nastavení zvuku ovládat přímo na zařízení), zvolte mixážní pult.

Tvorba podcastů

 1. USB mikrofony

USB mikrofony jsou jednoduchým kompaktním řešením pro záznam jedné osoby nebo také pro nahrávání v terénu. Výhodou je velmi jednoduché zapojení a použití. Mikrofon stačí připojit k vašemu počítači nebo notebooku a můžete začít. Některé modely lze dokonce zapojit přímo do mobilního telefonu. K USB mikrofonům nepotřebujete žádné technické znalosti - zvuk je již přednastavený. U dražších modelů  můžete měnit citlivost mikrofonu, což se hodí v případě, když chceme mikrofon přizpůsobit prostředí slabšímu nebo silnějšímu hlasu, nebo když chcete zabrat hlas na větší vzdálenost.

 

Výhody USB mikrofonu:

 1. Nižší cena - pokud se podíváme na nejkvalitnější USB mikrofony, stále se jedná o levnější variantu, než kolik bychom dali za mikrofon, ke kterému je potřeba si ještě pořídit zvukovou kartu. Nicméně, na USB mikrofonech je dobré nešetřit. Nemusíte se ale bát. Pokud vám mikrofon sedí zvukově i charakteristikou, vydrží vám dlouhé roky.
 2. Jednoduché zapojení – mikrofon stačí pouze zapojit a už funguje. Zprovoznění nevyžaduje žádné technické znalosti a zvládne ho opravdu každý.
 3. Prostorová nenáročnost – k USB mikrofonu potřebujete pouze jeden kabel na zapojení, žádná další propojování a zařízení nejsou třeba.
 4. Použití i přes mobilní telefon/ tablet – některé USB mikrofony umožňují i zapojení přímo do mobilu/tabletu

 

Kdy zvolit raději zvukovou kartu

Pokud chcete provádět záznam více než jedné osoby, nahrávat nástroje, nebo využívat i externí procesory/předzesilovače (mikrofon má pouze USB rozhraní), sáhněte raději po variantě se zvukovou kartou. USB mikrofony sice mají možnost zabírat zvuk z více směrů a může se tak více lidí posadit okolo mikrofonu, ale s každou další osobou je záznam složitější.

 

 1. Varianta mikrofon + zvuková karta  

Pokud chcete natáčet ve více lidech nebo kromě mikrofonů zapojit i další nástroje, případně si chcete více hrát s nastavením zvuku, zvolte kombinaci mikrofonu s XLR konektorem a zvukovou kartu. Jedná se o flexibilnější řešení, kde můžete využít delší kabely a také zapojit více zařízení. Pokud si chcete více hrát s nastavením zvuku, můžete přes zvukovou kartu zapojit další zvukové procesory (multiefekty, preampy). Kombinace XLR mikrofonu a zvukové karty je tak ideálním řešením pro domácí studio a pro náročnější uživatele.

 

Výhody kombinace XLR mikrofonu se zvukovou kartou

 1. Lze natáčet více lidí najednou (zapojit více mikrofonů)
 2. Lze zapojit nástroje
 3. Flexibilita – možnost využití delších kabelů, zapojit více zařízení
 4. Možnost zapojení dalších zvukových procesorů

Nahrávání podcastů

 1. Mixážní pulty 

V případě natáčení podcastů zvolíme mixážní pult, pokud chceme analogové ovládání (to znamená, pokud chceme nastavení zvuku ovládat přímo na zařízení), nebo například pokud nemáte k dispozici nahrávací program s možností editace zvuku. Základní pulty mají pouze základní ovládání hlasitosti a ekvalizér. Pokročilejší modely disponují i efektovou jednotkou, mají možnost záznamu zvuku na SD kartu a lze je využít také jako controller (to znamená, že lze nahrávací programy ovládat přímo přes mixážní pult). Mixážní pulty jsou univerzálním řešením například pro kapely.

 

Chcete se pustit do podcastů, ale raději byste se poradili s výběrem? Mrkněte na naše doporučené produkty v sekci Podcasty , nebo zavolejte naši linku 800 708 807.