JAK PEČOVAT O KYTARU

Péče o kytaru

Správná a pravidelná péče o nástroj je velmi důležitá. Významně přispívá k jeho lepší hratelnosti a životnosti. Produkty pro údržbu nabízí mnoho výrobců, nejrozšířenější jsou především produkty Dunlop nebo D´Addario. V nabídce naleznete přípravky a pomůcky pro čištění strun, pražců, hmatníků nebo udržování správné vlhkosti prostředí. Pořizovací cena těchto pomocníků nebývá nijak závratná, a přitom nabízejí dlouhodobé služby.

Kytarové příslušenství

Skladování kytary

Základem péče o kytaru je její správné skladování. Pokud se na nástroj delší dobu nehraje, je nejlepší nechat ho uložený v kufru nebo kvalitním gigbagu. Bude tak chráněn proti prachu a změnám teplot, ale také před případným poškozením, které hrozí při uložení například ve stojanu. Bude také v prostředí se stabilnější vlhkostí, které je nutné věnovat pozornost, a to jak při uložení v kufru, tak v případě, že rádi věšíte kytaru na zeď či ukládáte do stojanu. V kufru lze ovšem ideálních hodnot dosáhnout poměrně snadno, a to za pomocí zvlhčovačů. Stabilní vlhkost je důležitá zejména u akustických kytar. V případě, že se často mění, mohou začít vylézat pražce nebo praskat lak.

Kytaře také nedělají dobře extrémní teploty ani dramatické střídání teplot. Nástroj tedy nevystavujte dlouho extrémnímu chladu ani horku, a pokud přijdete z velké zimy do tepla, je vždy dobré nechat kytaru aklimatizovat a až poté ji vytáhnout z kufru.

 

Důležitý základ

Pravidelné čištění zajistí nejen to, že nástroj bude dobře vypadat, ale prodlouží se tak i životnost strun a kytarového hardwaru, který se časem zanáší mimo jiné působením potu. Základním předpokladem před použitím nástroje je umýt si ruce, na kterých je kromě potu i množství dalších nečistot. Po hraní je pak vhodné nástroj otřít suchou textilií. K dispozici jsou hadříky určené přímo na kytary. Zvýšenou pozornost věnujte strunám a hardwaru, kterých se ruce dotýkají nejvíce.

Seřizování kytary

Čištění hmatníku

Palisandr, eben a další dřeva používaná pro výrobu hmatníků se nelakují, proto je nutné jejich pravidelné čištění a zvlhčování. Bez této údržby může časem dojít k vysušení a popraskání dřeva. Ideální čas na čištění hmatníku je při výměně strun. Trh nabízí množství přípravků, které zajistí kvalitní péči. Za zmínku rozhodně stojí Dunlop Lemon Oil nebo Formula 65 (01 a 02) pro čištění a hydrataci hmatníku. Přípravek se nanese na hmatník a po chvíli působení se vytře do sucha ubrousky nebo hadříkem. Na javorové hmatníky, které mají běžně například stratocastery, se tyto přípravky nepoužívají, protože jsou lakované, stačí je tedy otřít suchou textilií nebo přidat leštěnku na lak kytary.

 

Údržba laku

Před samotným nanesením čističe kytaru otřete suchým hadříkem od otisků rukou a prachu. Odstraněním takových nečistot předejdete vzniku drobných škrábanců v laku. Poté na hadřík naneste čistič a krouživými pohyby pečlivě přetřete všechny lakované části nástroje. Matné a přírodní povrchové úpravy stárnou přirozeně a běžně je stačí ošetřit pouze suchou textilií. Lak je dobré čistit vždy, když je na něm příliš mnoho nečistot od potu, prachu a otisků prstů.

 

Výměna a čištění strun

Výměna strun je základní dovedností, kterou by měl ovládat každý kytarista. Ne vždy je v naléhavé situaci po ruce zručný pomocník, který bude při výměne ochotně asistovat.

Nová sada strun může kytaru více rozehrát. Na otázku, kdy struny měnit, není jednoznačná odpověď. Někteří kytaristé tak činí před každým koncertem, což je zvukově asi nejlepší, ale ne každý si takový luxus může dovolit. Známkou, že už je výměna nutná, je ztráta tónu, stability ladění a sustainu.

Životnost a hratelnost strun prodlouží právě pravidelné čištění, které je vhodné provádět po každém hraní. Mezi nejznámější přípravky, které jsou k tomuto účelu určené, patří GHS Fast Fret a Dunlop Formula 6582.

Detail strun na kytaře

Seřízení kytary

Pro nejlepší hratelnost je důležité nástroj správně seřídit. Pokud se na to sami necítíte, můžete všechny úkony nechat na odborníkovi. Kytara by měla mít správně nastavený krk a dohmat, ladit v oktávách a mít 100% funkční elektroniku.

 

Videonávod pravidelného kytarového servisu:

O autorovi

Pavel Kvapil na stage

Jmenuji se Pavel Kvapil. Nejvíce mě baví objevovat různé variace zvuků za pomocí kytarových efektů. Hraji na Gibson SG Standard a Fender American Deluxe Stratocaster. Používám jednokanálový zesilovač, ala JCM 800. Různé úrovně zkreslení získávám pomocí volume potenciometru a overdrive krabiček. Mezi mé nejoblíbenější kapely/hudebníky patří Toto, John Mayer, Joe Bonamassa, Ghost nebo třeba Opeth.