JAK SPRÁVNĚ NAZVUČIT - 3. ČÁST: KLÁVESY

Zvučení kláves

V následujících řádcích se pokusíme nabídnout klávesistům řešení ozvučení jejich nástroje, případně více nástrojů. Běžný scénář bývá takový, že muzikant podá zvukaři do ruky kabel, ať s ním naloží podle svých potřeb. Ten ho zapojí do DI boxu, odtud do stageboxu, ze kterého signál kláves putuje spolu s ostatními nástroji k mixážnímu pultu a do reproboxů. Tímto způsobem se ale klávesista velkou mírou připravuje o možnost kontroly nejrůznějších zvukových parametrů. Řekneme si, jaké cesty vedou k tomu, abyste měli na pódiu i pod ním zvuk podle vašich představ.

Hra na klávesy

Mějte svůj zvuk pod kontrolou

Už jsme zmínili, že jednou z možností nazvučení kláves, je jejich připojení přímo do PA (viz výše). Jednou z odposlechových cest pak zvukař pošle signál nástroje muzikantovi do odposlechu zpět na stage. Tento způsob zvučení kláves je poměrně častý, zejména proto, že vedle nástrojového vybavení nevyžaduje žádné finanční náklady.
Další způsob nazvučení digitálních pian, kláves nebo syntezátorů je jejich zapojení do klávesového komba. Zesilovače určené pro tyto účely jsou zpravidla tranzistorové. Jejich nejvýraznější výhodou je zmíněná hráčova kontrola nad vlastním zvukem a možnost jeho úprav kdykoliv během koncertu.
Většina komb nabízí k využití několik oddělených kanálů, čímž umožňuje zapojení více nástrojů do jednoho aparátu. V závislosti na jeho technické vyspělosti lze pak prostřednictvím konkrétních korekcí na jednotlivých kanálech upravovat zvuk každého nástroje zvlášť. Výjimkou v technické výbavě pak nejsou například stereo vstupy a výstupy, jejichž využitím získá zvuk nástroje prostor a vyniknou například také modulační efekty jako delaye, reverby, flangery apod.

Detail hry na klávesy

Dva způsoby zapojení

Z předchozích vět plyne jasný výsledek. Klávesové kombo věci zkrátka prospěje. Nyní máte opět dvě možnosti, jak kombo využít.
Do vícekanálového aparátu můžete zapojit několik nástrojů a sami si na něm nastavit poměr jejich hlasitostí. Smíchaný zvuk například piana a Hammondek pak pošlete linkovým výstupem aparátu zvukaři.
Druhý způsob ozvučení kláves pomocí komba vyžaduje rozšíření technické výbavy o DI box. Toto zařízení slouží především k převodu nesymetrického signálu z nástroje na symetrický, zpracovatelný mixážním pultem. Vedle toho se dá využít také jako distributor signálu. Do vstupů DI boxu zapojíte své nástroje, odbočkou nasměrujete jejich signál z DI boxu do komba, které využijete jako odposlech a výstupem DI Boxu pak putuje signál ke zvukaři do mixu.
Většinu klávesových komb můžete navíc využít také pro ozvučení kytary nebo zpěvu.