HRANÍ S METRONOMEM A BEZ NĚJ

Řada muzikantů i kapel si pokládá otázku, zda hrát s metronomem či bez něj. Jednoznačná odpověď neexistuje.

Hra s metronomem

V kapele je důležité udržet tempo a rytmus. Aby souhra hudebníků byla co nejlepší, měla by rytmika dokonale šlapat. Basa a bubny musí jet jako jeden muž. Když se přidají ostatní nástroje, vznikne dokonalá harmonie rytmů. Základem všeho je tedy v kapele bubeník nebo někdo, kdo určuje tempo (cajon, tympány, dirigent).

Metronom Boss DB-90 Metronom Tama RW30 KORG BEATLAB mini

Co je to metronom?

Metronom je zvukové nebo vizuální zařízení, které udává tempo a dobu. Lze jej přesně nastavit podle požadavků hudebníka. Ve studiu nebo na koncertě se převážně využívá zvukový metronom, kterému  se říká také click nebo hovorově „metro“.

 

Druhy metronomů

Softwarový metronom je součástí DAW (Digital Audio Workstation – Digitální pracovní stanice). Možnosti nastavení tohoto speciálního metronomu jsou takřka neomezené. Vyznačuje se zpravidla přiznanou dobou, kterou lze také individuálně nastavit. Tempo nebo také BPM se projeví i v šabloně nahraného projektu.

Metronom s moduly elektronických bubnů lze využít jak pro tiché zkoušení doma, nebo v případě hraní s kapelou na elektronické bicí i při live vystoupeních. Metronom může být také součástí doplňujících samostatných elektronických padů pro bubeníky.

K dostání je také samostatný metronom. Mívá sluchátkový výstup a některé modely mají i montáž na stojánek. I v tomto případě jej využívají především bubeníci. Také na něm lze nastavit vše potřebné k udržení stálého a rovnoměrného tempa.

TAMA Rhythm Watch RW200

Kapela ve složení bubeník, baskytara, kytara, klávesy a zpěv

Bubeník většinou odklepe začátek skladby. Na zkoušce či na koncertě to bývá pravidlem, jelikož se musí někde začít. Řada bubeníků používá metronom na zkouškách i při vystoupení. Ve většině případů si ho pouští do sluchátek, aby nebyly přeslechy do ostatních mikrofonů. Je tak zaručeno, že skladby budou mít vždy stejnou rychlost, tempo nebude kolísat a projev kapely bude působit profesionálněji. I někteří další členové kapely mohou hrát podle metronomu, pokud používají in-eary.

Metronom ve studiu

Své místo má metronom také ve studiu. Zvukový inženýr může metronom pouštět přímo v nahrávacím programu, díky čemuž lze při editaci využít kvantizace nebo přesouvání partů, lépe se stříhá, a vše je zkrátka mnohem přesnější a snadnější. Velkou výhodou je také to, že pokud se například jeden refrén povede a druhý ne a při náběrech se to přeslechne, lze jeden z refrénů zkopírovat a přesunout, protože tempo je identické. V editačním programu je možné i zobrazení mřížky, která je synchronní s metronomem.

Zkusit hrát bez metronomu?

Hodně malých i známých kapel preferuje živost díky změnám tempa a rytmů. Metronom je v tomto stylu hraní do jisté míry svazuje. Při hře bez metronomu se zdá hudební projev „volnější“, proto i řada známých kapel nahrává bez metronomu. Všichni členové kapely hrají dohromady, podobně jako na zkoušce.

 

Závěrem

Výhodou metronomu je stálé držení diktovaného tempa. Prezentace hudby naživo nebo ve studiu je díky tomu velmi přesná. Nevýhodou mohou být určitá svázanost a omezení, čímž se z hraní může ztratit část nespoutanosti a živosti. Je jen na kapele, jakou variantu její členové zvolí. Tempo je bezesporu důležité, ale na drobných nepřesnostech často příliš nezáleží. Nejsme stroje a lidský faktor vložený do tvorby často dodává skladbám větší osobitost a autentičnost, což řada posluchačů ocení.