Rozhovor s Patrikem Stoupou

V Music City jsme si popovídali s Patrikem Stoupou, zpěvákem, skladatelem, lektorem zpěvu a piana.  

Patrik o sobě říká: '' Jsem ten, který miluje muziku skládá a zpívá svoje písničky. V hudbě se snažím o jediné, předat energii a emoce. S koncertem jsem spokojený jedině, když vidím návštěvníky odcházet se zážitky a pocity vepsanými ve tváři.  

Povídání nejen o muzice, ale i životním stylu hudebníka.

Živíš se teď jako hlasový pedagog. Jak jste se v této specifické covidové době poprali s výukou?

Musím říct, že jsem zkusil 2 týdny vyučovat online a nebavilo to ani mě, ani žáky. Někteří moji kolegové to zvládali dobře, ale já si upřímně neumím moc představit, jak se dá na dálku plnohodnotně učit zpěv. Vyřešil jsem to tak, že jsem se chodil pravidelně testovat a každý den jsem nasedl do auta svoje žáky jsem si odjel odučit u nich doma. Bylo to náročných pár měsíců, ale zpětně bych to takto udělal znovu.

 

Jaké koncerty jsou pro tebe příjemnější? Open air nebo kluby a proč?

Mně se mnohem líp a příjemněji zpívá vevnitř. Je to asi tím, že prostor, kde člověk vystupuje je nějak ohraničený a všechny lidi mám tak nějak v dosahu.

 

Nejhorší zážitek z koncertu?  

Když mě jednou manažerka zapomněla říct, že večer vystupujeme ve swingers klubu… smiley

 

Nejlepší zážitek z koncertu? 

Asi nejvíc se těším každý rok na naše vánoční turné. Koncerty na sezení v divadlech a kostelech většinou končí při posledních 3-4 písničkách velkou party ve stoje. To jsou krásné momenty.

 

Čím bys do budoucna rád obohatil kapelu v rámci vybavení?

Vybavil celou kapelu skvělýma in-earama a do Backstage bych nám koupil velký gauč.

 

Jak vnímáš hraní v pozici předkapely? 

Je to pocta zahrát si před nějakou velkou kapelou, ale zároveň pořádná výzva. Nikdy nevíte, jak vás jejich publikum přijme a člověk si musí jejich potlesk a zájem vybojovat.

Jak zvládáš nezbytně nutné cestování, které muzikanty celoživotně provází?

Já obecně nerad spím jinde než doma ve své posteli, takže delší cesty a přespávání jsou pro mě náročné. Kolikrát se mi stane, že se rozhodnu jet z koncertu vzdáleného 200km v noci zpátky do Prahy, i když bych měl možnost přespat někde na hotelu. 

 

Co ty a stravování během tour? Daří se ti vyhnout tzv. "benzínkové stravě"?

Tenhle špatný životní styl už odnesl naplno můj žaludek, takže se už snažím trochu víc hlídat, abych do sebe ve 2 ráno nenalil půl litru kafe a 3 párky v rohlíku.

 

Kdo vám na akcích obstarává zvuk?

Zvukaře si vozíme svého. Není to proto, že bychom nedůvěřovali zvukařům na místech, ale v rámci rychlosti zvukovky a toho abychom „hráli všude stejně“ je určitě dobrá volba vozit si vlastního zvukaře.

 

Máte vlastního technika?

Máme jednoho, je skvělej a svalnatej. Ale kdyby se k němu našel ještě jeden do party, určitě bychom se nezlobili :-)

Je někdo, s kým bys rád sdílel pódium, ať už nanší, či zahraniční scéně?

Na české hudební scéně mám jasno. Od mala zbožňuju zpěvačku Annu K, takže duet s ní by pro měl byl asi to nejvíc. Co se týká zahraničí, tak umělců, které mám rád a jejichž koncert si užiju, je samozřejmě spoustu. Ale tím, že zpívám nejradši v češtině ani žádný takový sen být s někým na jednom podiu nemám.

 

Jaké jsou tvé hudební vize a kam se na tebe můžeme přijít v nejbližší době podívat?

V říjnu se chystám oslavit 25. narozeniny velkým koncertem (snad to ještě půjde!) a rád bych vydal nový singl. V plánu bylo celé CD, ale nemám dost materiálu. Takže, pokud by nějaký autor měl v šuplíku pár hitů, budu rád když se ozve 🙂

 

Patrik Stoupa
Zpěvák, skladatel, textař
www.patrikstoupa.cz