Letní párty 3. Díl - Bezdrátová hudba léta

 
 
 

         Zábava v průběhu letních dnů je neodmyslitelně spjata s hudbou. Ne že by nás tisíce plakátů po ulicích nelákaly na hromady festivalů, koncertů a mejdanů pod širým nebem, ale někteří jsou zkrátka nakloněni spíše komornějším akcím nebo pro sebe a své přátele rádi pořádají párty třeba na zahradě u bazénu či na chatě. Jiným zase vyhovuje možnost poslouchat hudbu na cestách, ať už prostřednictvím sluchátek nebo přenosných reproduktorů. Všechny zmíněné příležitosti jsou od roku 1994 více než snadno dostupné díky společnosti Ericsson. Ta totiž v té době vytvořila v informatice otevřený standard pro bezdrátovou komunikaci, pomocí kterého lze propojit dvě a více elektronických zařízení bez použití kabelů. Díky Ericssonu poznal svět technologii bluetooth. Tou je v dnešní době vybavena naprostá většina elektronických zařízení, která mají být nějakým způsobem propojená. Mezi taková patří i nejrůznější reproduktory, přehrávače nebo sluchátka umožňující pohodlný bezdrátový poslech hudby kdekoliv si vzpomenete.

 

         Jsou prázdniny a málokdo zůstává sedět doma. Asi každý se chystá někam na dovolenou nebo alespoň vyráží na výlety a své chvilky volna si zpestřuje hudbou. Mp3 přehrávač nebo mobilní telefon nosí v kapse každý, ovšem poslech z reproduktoru mobilu není žádná hitparáda, co si budeme povídat. Pro takové situace jsou ideálním řešením přenosné bluetooth reproduktory. Ty mají celou řadu podob od klasických bedýnek po miniaturní ovály. Často jsou konstruovány tak, že je můžete používat i jako přívěsek na klíče a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky! Naproti tomu ale nezřídka disponují úctyhodným výkonem, který dodá vašim oblíbeným songům potřebné decibely. Většina takových zařízení je vybavena integrovaným mikrofonem a po spárování s mobilním telefonem poslouží také pro konferenční hovory. Energii potřebnou k provozu čerpají bluetooth speakery z vestavěných baterií, které obvyklé mívají kapacitu dostatečnou k provozu po celé hodiny. Řada takových reproduktorů je navíc vyzbrojena ochranou IPX7. Ta zajišťuje přístroji voděodolnost a oceníte ji zejména během párty u bazénu nebo na koupališti, kdy se taková hračka může velmi snadno ocitnout ve vodě. Stejně jako reproduktory fungují bez otravných drátů i některé typy sluchátek. Mohou být nejrůznějších konstrukcí od velkých hifi modelů přes uši po miniaturní špunty. Bývají vybavené různými stupni ochrany, které jim zajišťují odolnost nejčastěji vůči vodě a prachu. Taková sluchátka jsou proto oblíbená mimo jiné mezi sportovci.

 
 
 
 
 
 

         Češi jsou národ chatařů a české chaty zažívají jeden hudební dýchánek za druhým, zvlášť během letních měsíců. Každý ví, že bez hudby se neobejde žádná párty, a právě pro takové účely, jako jsou párty na chatě, jsou dokonalými společníky přenosné bluetooth reproduktory, které disponují větším výkonem. K takovým můžete pohodlně připojit nejen mp3 přehrávač nebo telefon, ale třeba i gramofon. Vzhledem k tomu, že se po nich nevyžaduje tak častý transport, mívají obvykle větší rozměry a také hmotnost. Nicméně pořád jsou snadno přenosné a připravené k akci téměř okamžitě. Stejně jako jejich výše zmínění menší příbuzní jsou napájené pomocí vestavěných baterií a vydrží zápřah i několik hodin. Často bývají vyzbrojené ekvalizérem pro úpravu zvuku a také různými stupni ochrany před prachem, vlhkostí a jinými nástrahami. Najdou se mezi nimi i takoví specialisté na zábavu, kteří disponují světelnými efekty nebo možností zapojení mikrofonu. S takto vybaveným reproduktorem si pak můžete večírek zpestřit například duetem s oblíbeným interpretem. Kompaktní konstrukce takových speakerů umožňuje pohodlný transport – snadno se vejde například do běžné cestovní tašky. Na konci svého hudebního veselení speaker bez problémů sbalíte a nemusíte ho ve svém prázdninovém sídle nechávat napospas nevítaným ilegálním návštěvníkům.

 
 
 
 
 
 
 
 
         Přenosná bluetooth zařízení se v poslední době těší stále větší oblibě nejen díky kvalitnímu zvuku a praktické konstrukci, mnohým z nich se od výrobců dostalo také luxusního designu. Poslech hudby ve vysoké kvalitě si jejich prostřednictvím můžete užít opravdu téměř všude. Stačí jen vybrat správný model, správné místo a párty může začít.