Jak vyměnit struny na elektrické kytaře

Nevíte, jak správně vyměnit struny na elektrické kytaře? Rádi vám poradíme. Není to nic složitého a se získanou praxí je to již naprostá rutina. Stačí dodržet několik základních kroků a za chvíli máte hotovo.

Kdy měnit struny?

Pokud pravidelně koncertujete, budete pravděpodobně měnit struny často, sami od sebe. Jinak samozřejmě neexistuje obecné pravidlo, kdy struny vyměnit, ale většinou to poznáte sami. Prvním ukazatelem jsou usazené nečistoty, případně koroze (od potu a vlhkosti vzduchu), druhým pak špatné ladění v oktávách a ztráta výšek. Zvuk je celkově mdlý a prsty po strunách špatně kloužou. Běžná sada strun tedy může při správné péči vydržet klidně 3 měsíce, jindy sotva 3 koncerty!

Co je k výměně strun potřeba?

Teoreticky byste výměnu měli zvládnout bez nářadí. Pokud si ale chcete práci urychlit, doporučujeme použít kličku a štípací kleště. Dobrým pomocníkem je sada kytarového nářadí, která obsahuje vše potřebné. Při výměně strun je také dobré vyčistit pražce, na kterých se při hraní usazují různé nečistoty, k tomu je ideální kytarová kosmetika.

 

Jaké struny vybrat?

Zde záleží na mnoha aspektech. Zejména pak na způsobu hry, hudebním stylu, a hlavně jaké ladění aplikujete, jestli jste naladěni klasicky v E, nebo podlazujete o půltón, tón a víc. S tímto vám rádi poradíme na prodejně, nebo v on-line chatu. Pak už si stačí vybrat značku, případně vyhovující materiál, z kterého je struna vyrobena.

Tak jdeme na to!

Struny je dobré měnit postupně za sebou, tedy nejdříve povolíte a ustřihnete tenké E a obratem jej vyměníte za nové. Postupně tímto způsobem postupujete dále až ke struně E6. Případně také můžete sundat a vyměnit nejprve tenké struny a poté tlusté, nehne se vám tak usazení v kobylce, což oceníte například u Les Paulů. Konce strun odmotejte z ladicích kliček a vyhoďte.

Natahování strun

Při natahování strun je nejdůležitější umístit správnou strunu na správné místo. Kytarové struny po sobě od nejtenčí po nejtlustší jdou v tomto pořadí – E1, H, G, D, A, E6. To je potřeba dodržet. Jednotlivé struny bývají vždy označené, nechte si proto po ruce obal a nerozbalujte všechny struny naráz, aby se vám nepomíchaly.

Strunu protáhněte kobylkou. Tady záleží na typu kytary, každá to má trochu jinak. Struna má kulaté zakončení, aby v kobylce držela. Strunu natáhněte k příslušné ladicí mechanice. Opět je třeba dodržovat předem určené pořadí. Poté začněte strunu navíjet, doporučujeme si pomoci praktickou kličkou. Strunu nepřetáhněte a průběžně kontrolujte, na jaké jste zhruba tónině. Přečnívající část struny poté ihned zaštípněte kleštičkami. Délku navíjené struny si můžete odměřit například pěstí ruky, stačí ponechat zhruba 3 otočky. Na levé straně hlavy se navíjí proti směru hodinových ručiček, na pravé straně hlavy po směru hodinových ručiček. Postup navíjení je u všech strun stejný, budete ho tedy muset zopakovat celkem šestkrát.

 

Pro stabilní ladění je důležité struny párkrát vytáhnout směrem od kytary nahoru. Jakmile máte struny natažené, kytaru nalaďte. K tomu je ideální použít kvalitní ladičku.

Pokud jste se dostali až sem, gratulujeme vám k úspěšné výměně strun a přejeme pěkné hudební zážitky 😉