Jak vyměnit struny na akustické kytaře

 

V tomto článku vám poradíme, jak správně vyměnit struny na akustické kytaře. Nebojte, není to nic složitého. Stačí dodržet několik základních kroků a za chvíli máte hotovo.

 

Kdy měnit struny?

Obecné pravidlo na to neexistuje, ale že struny potřebují vyměnit, většinou poznáte sami. Prvním ukazatelem jsou usazené nečistoty, případně koroze (od potu a vlhkosti vzduchu), druhým špatné ladění v oktávách a ztráta výšek. Zvuk je celkově mdlý a prsty po strunách špatně kloužou. Běžná sada strun tedy může při správné péči vydržet klidné i 3 měsíce, no někdy vlivem vlhkosti a intenzity hraní je jí zapotřebí vyměnit už po pár týdnech.

 

Co je k výměně strun potřeba?

Teoreticky byste to měli zvládnout bez nářadí. Pokud ale chcete práci urychlit a ušetřit povrch kytary od poškrábání starými strunami, doporučujeme použít kličku a štípací kleště nebo pořídit sadu kytarového nářadí. Při výměně strun je také dobré vyčistit pražce, na kterých se při hraní usazují různé nečistoty. 

 

Jaké struny zvolit?

Při koupi kytary doporučujeme někam si zapsat tloušťku a případně značku strun, které na kytaru natáhli v továrně. Na jejich použití bude kytara seřízená a pokud vám vyhovují, můžete u nich zůstat i příště. Při výběru strun je třeba vybrat správnou tloušťku, vhodný materiál, povrchovou úpravu a v neposlední řadě dát pozor na to, abyste na akustickou kytaru nedávali například struny pro kytaru elektrickou a naopak. Pokud si nejste jistí, poraďte se s prodavačem nebo zkušenějsím kolegou.

 

Jdeme na to

Nejdříve je potřeba sundat staré struny. Nejlépe je struny měnit jednotlivě za sebou – tudíž nejdřív povolíte a ustříhnete tlusté E a obratem jej vyměníte za nové.

Konce strun odmotejte z ladicích kliček a vyhoďte. Na kobylce jsou struny upevněny pomocí kolíčků. Ty jdou někdy vytáhnout prsty, ale vhodnější je použít kličku pro navíjení strun, která bývá opatřena vytahovačem kolíčků (někdy ho najdete i na kapodastru). Když máte struny dole, doporučujeme také rovnou vyčistit pražce – buď lehce navlhčeným hadříkem nebo speciální kytarovou kosmetikou.

Natahování strun

Při natahování strun je nejdůležitější umístit správnou strunu na správné místo. Kytarové struny po sobě od nejtlustší po nejtenčí jdou v tomto pořadí – EADGHE – které je třeba dodržet. Jednotlivé struny bývají vždy označené, nechte si proto po ruce obal a nerozbalujte všechny struny najednou, aby se vám nepomíchaly.

Každá struna má kulaté zakončení. To vložte do otvoru v kobylce a zafixujte kolíčkem. Kolíček ke struně přiložte stranou s výřezem a zatlačte do otvoru. Při natahování struny ho raději zpočátku fixujte prstem, protože má tendenci vyskakovat. Strunu natáhněte k příslušné ladicí mechanice. Opět je třeba dodržovat určené pořadí strun EADGHE.

Jakmile jste si jisti, do kterého ladicího kolíčku jde která struna, natáhněte jí až k příslušnému kolíčku a od tohoto místa odměřte vzdálenost cca jeden a půl ladicího kolíčku  (vzdálenost kolíčků od sebe – u tenčích strun můžete nechat vzdálenost dvou kolíčků). Místo si označte prstem (případně můžete strunu rovnou odstřihnout kleštěmi – tady ale pozor na znehodnocení struny, pokud se spletete) a začněte od něj navíjet.

Struny se na ladicí kličce navíjí odzhora dolů. Kličky na levé straně hlavy se navíjí proti směru hodinových ručiček, na pravé straně hlavy po směru hodinových ručiček. Strunu provlékněte otovorem v ladicím kolíčku tak, aby koukala jen malá část struny, ukazováčkem jí zafixujte u nultého pražce (zaručíte tak správný sklon pro navíjení) a začněte otáčet kličkou. Struny zatím napněte volně, ladění přijde na řadu později. Postup navíjení je u všech strun stejný, budete ho tedy muset zopakovat celkem šestkrát.

Vynikající technika pro stabilní ladění je struny pár krát vytáhnout směrem od kytary nahoru. Jakmile máte struny natažené, je třeba ještě každou přesně naladit. K tomu je ideální použít ladičku, která vám správnou výšku tónu ukáže (opět EADGHE). Pro orientaci ve výškách tónu jednotlivých strun můžete také použít nějakou online ladičku, která tóny přehrává.

Pokud jste se dostali až sem, gratulujeme k výměně strun a přejeme pěkné hudební zážitky.