JAK VYBRAT UKULELE

 

Ukulele je jedním z nástrojů, na které je možné naučit se hrát velmi jednoduše. Díky jeho popularitě je nabídka trhu velice široká a zahrnuje produkty od nespočtu výrobců, v různých velikostech, barvách a cenách. Při výběru je dobré mít alespoň základní přehled. Nejběžnější typy jsou sopránové, koncertní, tenorové a barytonové.

Sopránové ukulele

Jedná se o nejmenší ukulele ze všech uvedených typů. Sopránové ukulele bývá také nejlevnější a nejvíc rozšířené, zároveň nejvhodnější pro začátečníky. Díky malým rozměrům je také ideální na cesty. Většina sopránových ukulele měří 53 cm a má 12 pražců, které začátečníkům postačují. Základní akordy se hrají asi do pátého pražce. Snadno tak dostanete hru „do ruky“.

Dřevěné sopránové ukulele 

Koncertní ukulele

Koncertní ukulele představuje pro mnoho hráčů ideální velikost. Zvukově a ergonomicky spadá mezi sopránové a tenorové. Má také více pražců (12–15), je tak vhodnější pro hraní složitějších akordů a melodií. Oproti sopránu má hlasitější, plnější zvuk. Pokud jste začátečník a máte větší ruce, velmi pravděpodobně vám bude vyhovovat právě koncertní ukulele. Nabízí totiž více místa mezi jednotlivými pražci a jeho větší tělo se také pohodlněji drží. Standardní délka koncertního ukulele je 58 cm.

Dřevěné koncertní ukulele

Tenorové ukulele

Rozměrově větší ukulele, které je laděno standardně GCEA. Preferuje ho většina profesionálů a aktivních hráčů, protože nabízí příjemně prostorný hmatník, vyšší počet pražců, a tím pádem i více vyšších tónů a širší dynamický rozsah. Zvuk tenorového ukulele se podobá kytaře. Pro tenorové ukulele je typická délka 66 cm a 15 či více pražců.

Dřevěné tenorové ukulele

Barytonové ukulele

Ve srovnání s výše zmíněnými typy není barytonové ukulele tolik populární. Je největší z uvedených typů a má i jiné ladění. Také jeho zvuk je odlišný a není tak zcela ideální pro hraní běžných melodií. Osobně bych řekl, že je barytonové ukulele vhodné spíše pro experimentování a také pro zkušené muzikanty, kteří jeho zvuk dokážou využít. Délka nástroje je 74 cm a nachází se na něm 19 a více pražců.

KALA Mahogany Baritone EQ Ukulele Natural

Atypické nástroje

Na trhu samozřejmě najdete celou řadu atypických tvarů a variací, které se vám třeba budou líbit. Jedná se například o basové ukulele. To je laděno jako baskytara EADG. Dále pak třeba osmistrunné ukulele se zdvojenými strunami (podobně jako dvanáctistrunná kytara) a zvukem podobným mandolíně.

 

 

Jak velikost nástroje ovlivňuje zvuk?

Sopránové, koncertní a tenorové ukulele mají stejné ladění. Jejich zvuk ovlivňuje především velikost těla. Zjednodušeně řečeno bude mít větší tělo vždy plnější a hlasitější zvuk. Sopránové ukulele má typický vysoký tenký zvuk, naproti tomu koncertní a tenorové ukulele nabídnou zvuk bohatší, silnější a více basů.

Co se hratelnosti týče, koncertní a tenorové ukulele mají delší menzuru. To je délka mezi kobylkou a nultým pražcem. Výhodou delší menzury je víc místa mezi pražci a tedy snazší hraní složitějších akordů, což ocení zejména muzikanti s většími prsty.

2020: A Year in Review

Dřeva pro výrobu nástrojů

Ukulele se vyrábí z různých dřevin, které stejně jako jeho velikost ovlivňují výsledný zvuk. Popišme ty nejběžnější:

Mahagon

Mahagon je nejvíce používaná dřevina pro výrobu ukulele. Má vysokou hustotu, takže produkuje bohatý basový tón a příjemné středy. Z mahagonu se vyrábí těla, krky i luby. Ukulele se z této dřeviny vyrábí v nejširší cenové nabídce.

Koa

Dřevo s unikátní kresbou bylo používáno na výrobu prvních ukulele z Havaje. Koa má v celém spektru nejvyrovnanější zvuk s excelentním sustainem, patří ale k nejdražším. Používá se na profesionální nástroje.

Smrk

Používá se především na přední desky, nástroje jsou více výškové. Většinou se kombinuje s mahagonem a javorem.

Cedr

Cedrová ukulele mají obrovskou dynamiku. Velmi citlivě reagují na úhoz a techniku hry.

 

Důležité příslušenství

  • Kombo: Ukulele lze také zakoupit ve verzi s elektronikou, jeho zvuk pak můžete zesílit pomocí komba, které se vyrábí v různých velikostech a variacích. Některá mají například vstup na další nástroj nebo mikrofon.
  • Nástrojový kabel: Souží k propojení nástroje a komba, je důležité zakoupit kvalitní výrobek.
  • Ladička: Esenciální věc, která nesmí chybět ve výbavě žádného muzikanta.
  • Trsátko: Na ukulele můžete hrát prsty nebo trsátkem, záleží, co vám bude více vyhovovat.
  • Náhradní struny: Mít náhradní struny je důležité, nikdy nevíte, jestli nějaká nepraskne.
  • Kufr nebo gigbag: Abyste nástroji zajistili dostatečnou ochranu a pohodlný transport, bez obalu se neobejdete.

Veškeré příslušenství lze pořídit samostatně nebo jako součást setů. Můžete tak třeba koupit ukulele s obalem a ladičkou.

 

Cenové rozpětí

Ukulele zakoupíte už za pár stokorun. Taková cena se sice může zdát lákavá, ale tyto nástroje nejsou příliš kvalitní a nákupu můžete později litovat. Srovnatelné jsou spíše s hračkami pro děti, někdy je problém je naladit a komponenty jsou opravdu ty nejlevnější na trhu. I začátečník by měl mít nástroj, který zní dobře a bude stabilně ladit. Zajistí, že učení na něj bude více zábavné a motivační.

 

Závěrem

Všechny zmíněné faktory jako velikost a materiál ukulele mají vliv na celkový zvuk a pocit ze hry. Každý člověk je jiný a nelze tedy jednoduše říct, jestli je pro někoho vhodné ukulele koncertní nebo tenorové. Nejlepší je jednotlivé typy osobně vyzkoušet, dát na svůj pocit, při výběru se na vše zeptat a hlavně nespěchat.