SHURE: Jak vybrat sluchátka pro in-ear monitoring?

Přemýšlíte o tom, že byste si pobyt na pódiu zpříjemnili pomocí odposlechů do uší, čili in-ear monitoringem (IEM) ? Proč se taková investice vyplatí a jak sluchátka pro in-ear odposlechy vybrat se dozvíte v článku.

Znáte to. Máte před koncertem, ukazujete na zvukaře palcem nahoru, ten na vás kroutí hlavou a kolegové s vlastní aparaturou se za vámi jen potutelně usmívají. Pokud jste zpěvák, hráč na akustický nástroj nebo třeba potřebujete v uchu klik nebo specifický mix, investice do in-ear systému se vám nejspíš vyplatí.

Jaké jsou výhody in-ear odposlechu?

Pojďme si to trochu rozebrat. Pokud používáte in-eary, nemusíte při koncertě vést válku s kytaristy, basákem, bubeníkem a ve finále i se zvukařem o to, jak moc se uslyšíte ve společném odposlechu. Okřídlené zvukařské přísloví “shit in, shit out” zde totiž platí dvojnásob – pokud se nebudete dobře slyšet, těžko budete dobře zpívat nebo hrát. A hlavně, do vlastního odposlechu si můžete nechat pustit přesně takový mix, jaký chcete a navíc ve vynikající kvalitě.

Zpěváci si díky vlastnímu odposlechu také šetří hlasivky. Jistě víte, že pokud se neslyšíte, máte automaticky tendenci „přeřvat” ostatní nástroje. Díky optimální hlasitosti a vlastnímu mixu v uchu však tento problém odpadá. Ve finále šetříte hlasivky a svůj zpěv máte naprosto pod kontrolou.

A co si budeme povídat. Čím míň zvuku na pódiu a víc v PA, tím lepší zážitek z koncertu pro publikum. Pokud si pořídíte celou in-ear sadu se vším všudy, můžete narozdíl od podlahového odposlechu poslouchat zbytek kapely ve stereu a přesně podle vlastních, předem definovaných potřeb. 

Už jsme vás o nutnosti odposlechu do ucha přesvědčili? Pokud ano, máme pro vás také pár tipů, jaký odposlech vybrat.

Pro začátečníky

Pokud si chcete odposlech do ucha vyzkoušet nebo máte napjatý rozpočet, řada Shure SE112 je pro vás tím pravým. Nabízí stejný útlum -37 dB jako ostatní odposlechy Shure i možnost vedení sluchátka za uchem. A navíc se dají využít i jako sluchátka pro mobil nebo tablet.

Zlatý standard

Shure SE215 je nejprodávanější modelová řada a je oceňována především pro vynikající poměr cena/výkon. Také už nabízí profi odnímatelný kabel nebo možnost dokoupit pouze jedno sluchátko. Sečteno a podtrženo, pokud je koupíte, nejspíš vám budou dobře sloužit opravdu dlouho.

Pro profíky

Shure SE 425 jdou v kvalitě zvuku ještě dál a nabízí referenční poslech, který neskryje žádnou nedokonalost. V praxi to znamená, že například nezvýrazňují basy, což ocení především zpěváci a zpěvačky. Taky neunavují ucho, drží a dodávají se s kompletní sadou silikonových nástavců.

Pro náročné

Shure SE535 vám naopak díky hutnému zvuku dají tlak vaší hudby naplno pocítit. Vhodné pro elektro, rap a hard & heavy styly. Tři pásma nabízí opravdu detailní poslech, a to i v okrajích slyšitelného frekvenčního spektra.

Pro puristy

Vlajkovou lodí odposlechů Shure je nová generace Shure E846G2. Každé sluchátko nabízí hned čtyři měniče a díky měnitelným filtrům je také možné zcela upravit zvukový profil sluchátek (warm, balanced, extended, bright). Krystalicky průzračný zvuk si tak můžete zcela přizpůsobit svým preferencím.