Jak vybrat klávesy

Pamatujete si ještě, kdy jste poprvé viděli klávesy neboli keyboard? Určitě jste také žasli nad nepřeberným množstvím zvuků, včetně štěkajících psů a nadzvukových letounů. Jindy šlo takzvané samohrajky použít jako doprovod při hře na jiný nástroj. Jednoduše, kdo měl tenkrát klávesy, byl IN.

V dnešní době je nabídka kláves opravdu rozsáhlá. Klávesové nástroje jsou rozdělené od základních modelů po nejnadupanější mašiny. Výrobci myslí na děti, začátečníky, hobíky i profíky. Nástroje se liší rozsahem kláves i dynamikou a banky zvuků jsou více či méně bohaté.

Dynamika a charakter hry

Některé klávesy se stále vyrábí bez dynamiky úhozu, kdy stiskem klávesy vzniká vždy stejně hlasitý zvuk. Začátečníci by ale měli zvážit, zda si nevybrat rovnou klávesy s dynamikou, aby si nekazili pocit ze hry a herní styl. Dynamika úhozu znamená, že zvuk a jeho hlasitost dynamicky reaguje na sílu vaší hry a úderů do kláves a mění se tak charakter hry. Polyfonie vyjadřuje, kolik tónů je v jeden moment možno zahrát. U levnějších řad je to často pouze jeden tón, u vyšších modelů i několik najednou.

Klávesy ALESIS HARMONY 54

Funkce keyboardů a display

Klávesy disponují různým počtem a nabídkou zvukových rejstříků. Jejich ovládání je většinou intuitivní a uživatel si rychle zvykne. U pokročilejších modelů lze vše pohodlně ovládat pomocí přehledného displaye. V přiloženém návodu je možno dočíst, pod jakým číslem se daný nástroj nachází. Přehled zvuků bývá také vyobrazen přímo na klávesovém nástroji a zvuky je tak možno pohodlně měnit i v průběhu hry. Některé modely kláves jsou vybaveny i dalšími funkcemi, jako jsou rytmické doprovody, či celé skladby. Některé keyboardy disponují i výukovými programy, což ocení především začínající hráči.

Konektivita kláves a doplňky

Většina elektronických kláves poskytuje možnost připojení sluchátek nebo externích reproduktorů. Ideální je hraní v kvalitních uzavřených sluchátkách. Nástroje také standardně disponují USB nebo AUX-IN vstupy pro připojení CD či Mp3 přehrávačů. Některé přístroje nabízejí i rozhraní bluetooth. Při nákupu je dobré rovnou myslet také na stojan, přepravní obal, případně židličku, pokud plánujete u kláves sedět.

S výběrem vhodných kláves / keyboards i příslušného příslušenství vám rádi pomůžeme u nás v Music City. Naleznete nás v Praze, Brně i Uherském Hradišti.