Jak vybrat digitální piano

Digitální piano je moderní alternativou ke klasickému akustickému pianu, kterému se vizuálně často velmi podobá. Oproti akustické klasice však nabízí digitální piano celou řadu příjemných výhod jako jsou absence nutnosti ladění a nižší hmotnost nástroje. Digitální piana jsou také odolnější vůči nepříznivému klimatu v daném prostoru a mohou tak být ideálním společníkem na koncertech. Majitelům menších bytů udělají radost i kompaktnější rozměry nástroje oproti akustickému bratříčkovi.

Výsledný zvuk digitálního piana není tvořen kmitáním strun, ale vytváří jej elektronika. Nástroj obsahuje zpravidla standardní klaviaturu, vybaven ale může být i klaviaturou s kladívkovou mechanikou, která věrněji simuluje hru na klasické piano.

Stvořeno pro domácnost

Akustická piana umí být hlučná, digitální piano je proto ideální volbou i na domácí cvičení. Hlasitost lze cíleně přizpůsobit podmínkám a možnostem prostoru, pro absolutní izolaci od okolí je možno použít sluchátka. Hru si takto vychutnáte i bez sousedova nervózního bušení na zeď. Klaviaturu tvoří standardně 88 kláves, ale velikost nástroje se může lišit. Každý výrobce nabízí hned několik variant a designových provedení. Případní začátečníci pravděpodobně ocení výukové programy, které některé modely nabízejí.

Věrný zvuk i pocit ze hry

Modely nižších řad obsahují zpravidla základní kladívkovou mechaniku a omezenější sadu zvuků. U pokročilejších modelů je již běžná rozsáhlejší polyfonie (vícehlasost) a zvuky jsou do rejstříku vybírány z originálního zvuku nástroje. Dynamika hry není založena pouze na tom, že čím více klávesu stiskneme, tím hraje hlasitěji, ale v souvislosti se sílou úderu se mění také samotný charakter zvuku. Dokonce se používá i soustava výkonných reproduktorů, které mají ještě věrněji simulovat tento dokonalý zvuk. U vlajkových modelů tam to piano prostě cítíte se vším všudy!

Výběr nového nástroje

Při výběru nástroje berme v potaz především dynamiku nástroje a jeho zvukový projev, barevné provedení řešme až následně. Obvykle je od jednoho modelu v nabídce k dispozici hned několik jeho barevných variant. Nástroj by měl hráči vyhovovat po všech stránkách. Výrobci se zaměřují stále více na kvalitu mechaniky a odpor kláves, která by se měla co nejvíce přiblížit akustickému pianu.

Ať už jezdíte po koncertech nebo hrajete doma, digitální piano bude vaším spolehlivým společníkem. S výběrem vám rádi pomůžeme u nás v Music City, stavte se za námi v Praze, Brně nebo Uherském Hradišti.