STUDIO - 4. díl - Domácí poslech

 

 
POSLOUCHEJ JAKO PÁN
 
 
 
 
V nahrávacích studiích trávíme dlouhé hodiny proto, abychom mohli lidem nabídnout kvalitní poslech naší hudební tvorby, ať už v elektronické podobě, z CD, nebo z vinylu. Proces nahrávání je od náběrů přes mix po mastering složitý proces, který vyžaduje cvik a zkušenosti, ale také patřičnou techniku.
 
Zejména studiové monitory a sluchátka nám během zmíněných fází dokáží odhalovat detailní nedostatky a jsou konstruované tak, aby byl jejich zvukový přednes co možná nejvěrnější. My ale nesmíme zapomínat, že takové vybavení běžný posluchač obvykle nevlastní a naše studiové počínání, zejména při mixu, bychom měli přizpůsobit tomu, z jakého zařízení bude naše hudba hrát nejčastěji.
 
Poslechový koutek s několika různými přehrávači či reproduktory je užitečný nejen v konečných fázích nahrávání, kdy je dobré se ujistit, že výsledek vaší práce zní všude dobře, ale také na jeho samém začátku. Zájemce o vaše služby může totiž přijít se vzorovou nahrávkou, které by se zvukově rád blížil.
 
 
 

POSLECH BEZ DRÁTŮ

 
 
 
Pryč jsou doby, kdy měla své pevné místo ve většině obývacích pokojů hi-fi sestava. Rozměrné a mnohdy nákladné systémy složené nejčastěji z tuneru, CD či LP přehrávače a zesilovače, směla ovládat obvykle jen hlava rodiny, aby neumělým zacházením nepovolaných nepřišel systém k újmě. Reproduktory takových zařízení pak se zesilovačem pojily otravné kabely, důmyslně ukryté pod kobercem.
 
Hi-fi sestavy ale dnes nacházejí místo spíše v domácnostech geeků nebo v regálech bazarů a zastaváren a jejich někdejší postavení zaujaly oblíbené bezdrátové aktivní reproduktory. Ty představují zesilovač s jedním či více reproduktory v kompaktním boxu a často podstatně jednodušším, intuitivním ovládáním. Co do výkonu a kvality zvuku často předčí své předky a jejich nespornou výhodou je bezdrátová konektivita s většinou přehrávacích zařízení prostřednictvím bluetooth, výjimkou nebývá ani podpora streamovacích služeb jako Spotify. 
 
Máme-li ale zmínit zařízení, ze kterých bude naše studiová nahrávka znít možná nejčastěji, budou to malé přenosné bluetooth speakery. Díky přívětivé velikosti, často solidnímu výkonu a kvalitě zvuku jsou ideálním zdrojem spontánní zábavy v podstatě kdekoliv. Jejich doménou bývá velká kapacita akumulátorů, ale i enormní odolnost.
 
Nezřídka jsou vybavené různými stupni ochrany a jsou resistentní vůči prachu a ve větší či menší míře vůči vodě. Důmyslnější modely pak mívají přidružené funkce, díky kterým mohou sloužit jako svítilny, ale i jako powerbanky. Takovému speakeru pak stačí zdroj hudby v podobě mobilního telefonu nebo mp3 přehrávače s bluetooth konektivitou a skladný zdatný party maker je na světě.
 
 
 

TÓNY ROVNOU DO UŠÍ

 
 
 
Sluchátka budou další nejčastější prostředek, kterým se naše nahrávky budou dostávat k uším posluchačů. Bezesporu nejkomfortnější a nejkvalitnější zvukový přednes poskytují náhlavní sluchátka, ať už circumaurální, tedy s mušlemi, která obepínají celý ušní boltec, nebo supraaurální, jejichž mušle leží na ušním boltci a svým rozměrem ho nepřesahují. Obě zmíněné skupiny jsou kvůli větším rozměrům vhodné k domácímu poslechu a na ulici s nimi potkáte spíše audiofily.
 
Nejběžněji používané jsou takzvané pecky a špunty, které společně tvoří skupinu intraaurálních sluchátek a svým větším objemem spočívají ve zvukovodu.
 
Současný trend je takový, že se hudba dostává bezdrátovou cestou prostřednictvím bluetooth také do sluchátek. Taková, bez ohledu na konstrukci, mají vestavěný akumulátor nebo mohou energii čerpat z ochranných pouzder, která plní funkci jakési powerbanky. Řada takových modelů je odolná proti vodě a prachu a je hojně využívaná během sportovních aktivit.
 
 
 

VINYLOVÁ NOSTALGIE

 
 
 
Kvalitu poslechu a zvukový charakter nahrávky ovlivňuje vysokou měrou přehrávač. Málokdo by řekl, že se po digitálním zemětřesení devadesátých let vrátí na výslunní analogoví gentlemani – gramofony – a odsunou dříve tak oblíbené, ovšem výrazově sterilní CD přehrávače.
 
Typické praskání vinylu je opět v kurzu a producenti světových studií s tímto dříve nadbytečným průvodním zvukem dokonce pracují jako s instrumentem pro dokreslení atmosféry. Současné gramofony nemusí být nutně určené pro domácí poslech a často se můžete setkat i s kufříkovými portable modely s vestavěnými reproduktory. Výjimkou není ani možnost připojení externího speakeru prostřednictvím bluetooth nebo případného AUX výstupu. Důmyslnější zařízení jsou vybavená AD převodníky a USB výstupem pro připojení k počítači. Díky takovým lze pomocí přiloženého softwaru převádět oblíbené staré nahrávky z LP do digitální podoby a následně je ukládat pro přehrávání třeba v mp3 přehrávači.
 
 
 

PŘÍJEMNÝ POSLECH

 
Není zrovna nutné budovat si ve studiu výstavu všech dostupných reproduktorů a přehrávačů, ale možnost poslechu alespoň na některých z nich je k nezaplacení. Ať už v průběhu mixu, nebo třeba při zaslouženém odpočinku po nahrávání u kafe.