JAK VYBRAT ZVUKOVOU KARTU

Jak vybrat externí zvukovou kartu

Zvuková karta umožňuje převádět analogový signál do digitální podoby a zpět. Je nedílnou součástí vybavení malých i velkých nahrávacích studií a v dnešní době jsou dostupné modely i pro malá domácí studia. Zvukové karty se liší počty vstupů a výstupů a typem připojení k počítači. S nákupem zvukové karty získáte v balení většinou i software k nahrávání a zpracování zvuku. I s malými kartami lze dosáhnout výborného zvuku. Jsou vhodné také pro kvalitní poslech hudby, ať z CD, nebo z youtube. Pro natáčení mluveného slova či zpěvu postačí zvuková karta se dvěma vstupy. Pokud budete chtít točit bicí sadu či více nástrojů najednou, je zapotřebí karta s více vstupy pro vícestopé nahrávání.

Připojení zvukové karty k tabletu

Možnosti připojení zvukové karty k počítači

USB zvukové karty

Nejdostupnější typ karet na trhu. Jednoduše se připojí k jakémukoliv počítači (PC, MAC) pomocí USB kabelu. S MAC většinou spolupracují plug-and-play. Při připojeni k Windows se nainstaluje pouze základní ovladač. Aby karta byla využita naplno, je potřeba stáhnou a nainstalovat správný ovladač. Jedná se o nejvíce využívané karty pro domácí recording.

FireWire zvukové karty

Další možností, jak propojit počítač s kartou, je FireWire. Většinou funguje na samostatné sběrnici počítače, tím pádem se snižuje i latence přenosu zvuku. Standardně se FireWire u počítačů s Windows nedodává, ale je možné si kartu pořídit dodatečně. Jedná se sice o starší typ zapojení, ale dodnes jsou FireWire zvukové karty hojně používané i v profi studiích. V nynější době je začínají nahrazovat Thunderbolt zvukové karty (MAC).

Thunderbolt zvukové karty

Jsou určené hlavně pro práci s MAC. K propojení slouží speciální thunderboltový kabel. Zvukové karty tohoto typu jsou takřka bezlatentní. Velice dobře se s nimi pracuje. Patří už do skupiny poloprofesionálních a profesionálních zvukových karet. Většinou jsou vybaveny špičkovými mikrofonními předzesilovači.

Vlastnosti

Zvukové karty jsou vybaveny mikrofonními předzesilovači (preampy), od jejichž kvality se odvíjí i čistota nahrávky. Kvalitní předzesilovače se objevují už u základních modelů zvukových karet. Pokud karta nedisponuje dobrým preampem, lze ji doplnit o předzesilovač externí. Hlavní výstup je většinou opatřený symetrickým konektorem XLR nebo Jack 6,3 mm. Nedílnou součástí bývá linkový sluchátkový výstup. Některé karty mají k dispozici 5PIN midi vstup a výstup. Vícevstupé zvukovky mají obvykle šířku 19 palců a lze je namontovat do racku.

Připojení zvukové karty k počítači

Kde se používají?

Všude tam, kde je potřeba zaznamenat kvalitní nahrávku, kde potřebujeme kvalitní playback či dobrý sluchátkový poslech. Pomocí karet lze streamovat zvuk ve spojení s videem. Určitě budou výborným pomocníkem doma při tvorbě demosnímku nebo hotové nahrávky. Malá studia také používají zvukové karty pro nahrávání a míchání. V profesionálních studiích se používají převodníky s optickým přenosem, FireWire nebo Thunderbolt.

Závěr

Zde jsou shrnuty hlavní parametry. Zda zvolíte základní model nebo se rozhodnete pořídit profesionální zařízení, závisí na vašich konkrétních potřebách a představách. Při výběru nezapomeňte zohlednit, zda pracujete s Windows nebo s MAC.