Jak vybrat zvukovou kartu

Jak vybrat externí zvukovou kartu

Zvuková karta umožňuje převádět analogový signál do digitální podoby a zpět. Je nedílnou součástí vybavení malých i velkých nahrávacích studií a v dnešní době jsou dostupné modely i pro malá domácí studia. Zvukové karty se liší počty vstupů a výstupů a typem připojení k počítači. S nákupem zvukové karty získáte v balení většinou i software k nahrávání a zpracování zvuku. I s malými kartami lze dosáhnout výborného zvuku. Jsou vhodné také pro kvalitní poslech hudby, ať z CD, nebo z youtube. Pro natáčení mluveného slova či zpěvu postačí zvuková karta se dvěma vstupy. Pokud budete chtít točit bicí sadu či více nástrojů najednou, je zapotřebí karta s více vstupy pro vícestopé nahrávání.

Možnosti připojení zvukové karty k počítači

USB zvukové karty

Nejdostupnější typ karet na trhu. Jednoduše se připojí k jakémukoliv počítači (PC, MAC) pomocí USB kabelu. S MAC většinou spolupracují plug-and-play. Při připojeni k Windows se nainstaluje pouze základní ovladač. Aby karta byla využita naplno, je potřeba stáhnou a nainstalovat správný ovladač. Jedná se o nejvíce využívané karty pro domácí recording.

FireWire zvukové karty

Další možností, jak propojit počítač s kartou, je FireWire. Většinou funguje na samostatné sběrnici počítače, tím pádem se snižuje i latence přenosu zvuku. Standardně se FireWire u počítačů s Windows nedodává, ale je možné si kartu pořídit dodatečně. Jedná se sice o starší typ zapojení, ale dodnes jsou FireWire zvukové karty hojně používané i v profi studiích. V nynější době je začínají nahrazovat Thunderbolt zvukové karty (MAC).

Thunderbolt zvukové karty

Jsou určené hlavně pro práci s MAC. K propojení slouží speciální thunderboltový kabel. Zvukové karty tohoto typu jsou takřka bezlatentní. Velice dobře se s nimi pracuje. Patří už do skupiny poloprofesionálních a profesionálních zvukových karet. Většinou jsou vybaveny špičkovými mikrofonními předzesilovači.

Vlastnosti

Zvukové karty jsou vybaveny mikrofonními předzesilovači (preampy), od jejichž kvality se odvíjí i čistota nahrávky. Kvalitní předzesilovače se objevují už u základních modelů zvukových karet. Pokud karta nedisponuje dobrým preampem, lze ji doplnit o předzesilovač externí. Hlavní výstup je většinou opatřený symetrickým konektorem XLR nebo Jack 6,3 mm. Nedílnou součástí bývá linkový sluchátkový výstup. Některé karty mají k dispozici 5PIN midi vstup a výstup. Vícevstupé zvukovky mají obvykle šířku 19 palců a lze je namontovat do racku.

Kde se používají?

Všude tam, kde je potřeba zaznamenat kvalitní nahrávku, kde potřebujeme kvalitní playback či dobrý sluchátkový poslech. Pomocí karet lze streamovat zvuk ve spojení s videem. Určitě budou výborným pomocníkem doma při tvorbě demosnímku nebo hotové nahrávky. Malá studia také používají zvukové karty pro nahrávání a míchání. V profesionálních studiích se používají převodníky s optickým přenosem, FireWire nebo Thunderbolt.

Závěr

Zde jsou shrnuty hlavní parametry. Zda zvolíte základní model nebo se rozhodnete pořídit profesionální zařízení, závisí na vašich konkrétních potřebách a představách. Při výběru nezapomeňte zohlednit, zda pracujete s Windows nebo s MAC.