JAK VYBRAT LADIČKU

Výběr ladičky

Ladička je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou si každý kytarista k nástroji pořizuje, a často se bez ní neobejde. Být dobře naladěn je totiž opravdu základ. Jedná se o elektronické zařízení, které rozpozná jednotlivé tóny o určité frekvenci a různé výšce. V moderní hudbě je standard 440 Hz. Pokud hrajete s kapelou, je důležité, aby všichni měli své ladičky nastaveny na stejnou frekvenci. Pokud by byl každý nástroj naladěný na jinou frekvenci, nešlo by to dohromady. Moderní ladičky jsou velmi jednoduché. Mají displej, na kterém ručička ukazuje, zda je potřeba strunu přitáhnout nebo povolit a zobrazují jednotlivé tóny. Správné ladění většinou indikují barevně. V dnešní době se dá pořídit celá řada typů ladiček, každá má své plusy a mínusy. Společně si všechny popíšeme. Můžete si pak udělat snadnou představu, který model pro Vás bude nejlepší.

 

Klasická ruční / stolní ladička

Běžné ruční ladičky jsou na trhu již od 70. let minulého století. Akustické kytary naladíte pomocí vestavěného mikrofonu. Ladičky mají zabudovaný vstup na 6,3 mm jack pro připojení elektrické kytary a dalších nástrojů. Tyto modely běžně rozpoznají všechny tóny chromatické stupnice. Nevýhodou těchto ladiček je, že v hlučném prostředí mikrofonem nenaladíte. Výhodou je to, že většina modelů má zabudovaný metronom a má tedy větší využití.

Klipová ladička

Klipové ladičky jsou skvělé v tom, že je můžete mít trvale připnuté na hlavě Vašeho nástroje, nikde nepřekáží, jsou přesné a zároveň nenápadné. Nemají mikrofon, ani vstup pro jack, ale senzor, který snímá vibrace nástroje při ladění jednotlivých strun. Levnější ladičky nemusí být v hlučném prostředí tak přesné, proto doporučujeme koupit nějaký model spíše střední třídy (např. Planet Waves CT-17). Tato ladička bude tóny ukazovat vždy rychle a přesně, bez ohledu na prostředí.

Ladička připevněná na nástroji

Pedálová ladička

Jestliže máte pedalboard, je tato ladička ideální volba. Pedálové ladičky jsou velmi rychlé a vykazují vysokou přesnost. Jsou vyrobeny z pevných slitin kovů, a vydrží proto i drsnější zacházení. K jejich zapnutí slouží nožní vypínač. Ladičky v sobě mohou mít zabudovaný buffer, což je velká výhoda. Buffer totiž vyrovnává signálové ztráty při použití delších kabelů nebo slouží jako true bypass a signál jen prochází. Dalším benefitem je také kompletní ztlumení signálu po zapnutí přístroje.

Ladička mezi pedály

Racková ladička

Rackové ladičky fungují stejně jako pedálové, ale mají jinou konstrukci vhodnou pro zabudování do racku. Většinou si je pořídí muzikanti, kteří už nějaké rackové vybavení mají, nebo jsou pořizovány do nahrávacích studií. Velkou výhodou je velký, přehledný displej. Také mají více pokročilých funkcí.

Ladičky pro zabudování do ozvučnice

Tyto ladičky jsou skvělé pro všechny akustické kytary. Nejsou téměř vidět a fungují na podobném principu jako klipovky. Některé elektroakustické kytary již mají obdobnou ladičku zabudovanou přímo z výroby.

Aplikace

Mobilní aplikaci ladičky dnes můžete stáhnout do každého chytrého telefonu. Pokud se vybije baterka ve Vaší ladičce nebo ji zapomenete doma, poslouží aplikace jako perfektní poslední záchrana. Musíte však myslet na to, že mikrofon v telefonu slouží primárně pro mluvení a není příliš vhodný pro ladění nástroje. Aplikace proto není tak přesná jako klasické ladičky a v hlučném prostředí se bude používat velmi špatně.

 

Závěr

Ladička je základ, který by neměl chybět ve výbavě žádného muzikanta, Jedná se o relativně levnou investici, která se určitě vyplatí.