JAK VYBRAT DISTORTION EFEKT

Distortion

Hlavním rozdílem mezi overdrive a distortion pedálem je, že distortion nabízí víc gainu a můžete tak z úplně čistého kanálu zesilovače udělat high gainové metalové monstrum. Distortiony většinou také mají více možností nastavení ekvalizéru. Hlavní výhodou distortionu je, že nabízí zvuk podobný zesilovači v kompaktním formátu. Můžete tak cestovat pouze s pedalboardem a mít svůj zvuk stále stejný. Některé krabičky mají v sobě pro lepší dynamiku také lampu.

Oproti overdrive pedálům se distortiony používají pouze s čistým kanálem. V kombinaci s dalším zkreslením je totiž signál již příliš přebuzený a hodně náchylný na zpětnou vazbu. Stejně ale jako se overdrive pedály používají pro dokrmení zesilovačů, můžete je stejně kombinovat i s distortionem. V takovém případě však doporučuji použít ještě noise gate.

Nejznámější distortion pedály

Jeden z prvních Boss pedálů byl model DS-1. Na trh přišel v roce 1978 a vyrábí se dodnes. Jedná se o ikonu ve světě pedálů, je velmi dostupný a dodnes ho preferuje velké množství muzikantů. Má agresivní, silně zkreslený zvuk, který se snadno prosadí v kapele. Firma Boss nabízí také vylepšenou variantu DS-1X, která umožňuje detailnější nastavení EQ.

  Kytarový efekt distortion Boss DS-1  

Další skvělý pedál ze 70. let je MXR Distortion Plus, který je charakteristický méně složitým ovládáním obsahujícím pouze volume a distortion. Pedál nabízí transparentnější zvuk a díky chybějící možnosti nastavení EQ záleží taky na nastavení připojeného zesilovače. Tento pedál používal legendární Randy Rhoads, který ve spojení s Marshall Plexi získal víc gainu a komprese. Pedál také začátkem 80. let používal Dave Murray.

  Kytarový pedál  

Moderní distorton pedály

Výrobci moderních distorionů se soustřeďují především na to, aby jejich pedály měly zvuk co nejvěrnější lampovým zesilovačům. Typický příklad takového pedálu je Fulltone OCD.  Zvukově se blíží Marshallu Plexi na steroidech a má velmi výrazné středy. Riffům dává úžasnou hloubku a sílu. Snadno se prosadí v mixu. Jedná se o nejprodávanější pedál od firmy Fulltone. Dalším moderním distortion pedálem je JHS Angry Charlie nebo jeho variace Boss JB-2 Angry driver. Oba pedály emulují zvuk Marshallu JCM-800. Firma MXR nabízí skvělý 5150 overdrive emulující zvuk Peavey / EVH 5150, který je standardem v různých metalových a rockových nahrávkách. Efekt má klasický třípásmový ekvalizér, boost pro gain a noise gate. Širší možnosti nastavení a různé vychytávky se ale podepisují na ceně. Výhodou je však stále stejný zvuk, ať už jste zapojeni v jakémkoliv aparátu.

  Kytarový efekt overdrive  

Jaký distortion pedál koupit?

Stejně jako u overdrive pedálu, volba záleží především na vás a na žánru který hrajete. Pokud chcete jednoduchý pedál s klasickým zvukem, poohlédněte se po nějaké Boss nebo MXR krabičce. Jestliže hledáte více realistický zvuk s většími možnostmi nastavení, blížící se lampovému zesilovači, budete muset více zainvestovat. Rozhodně doporučuji pedály vyzkoušet a ideálně porovnat mezi sebou.