Kytary - základní dělení

Co tvoří zvuk? 

 
Zvuk elektrických kytar ovlivňují především dva elementy – snímače a struny, které společně tvoří charakteristickou barvu zvuku. Snímače mění vibrace strun v elektrické impulzy, které díky zesilovačům vnímáme jako zvuk.Elektrická kytara | Music City


Rozdíly ve zvuku  

Zatímco technicky fungují všechny elektrické kytary prakticky stejně, obrovské rozdíly jsou ve zvuku, na který má kromě typu a rozmístění snímačů vliv i tvar kytary, použité dřevo i kvalita zpracování.
 
 
 

Dělení kytar 

Kytary můžeme rozdělit na akustické, elektroakustické a elektrické. Elektroakustické kytary spojují výhody akustických – teplý kulatý tón s výhodou elektrických – silným a průrazným zvukem.
 

Využití kytar v hudbě 

Akustické kytary najdou uplatnění v klasické hudbě, folku, country, ale i popu a lidové písni.

Elektroakustické kytary se hodí pro jazz, blues nebo rock&n&roll či dnes velmi populární rockabilly.

Elektrické kytary postrádají ozvučnici, mohou tak nabídnout nejširší paletu zvuků prakticky pro všechny hudební žánry, od blues, přes rock a pop až po punk a metal.

Snímač humbucker | Music CitySnímače 

Nejběžnějšími typy snímačů je single coil, humbucker a piezzo. Single coil, čili jednocívkové snímače vnikají čistým a průrazným tónem, silným především ve výškách. Občas ale trpí problémy se zpětnou vazbou a brumy. Tyto problémy řeší snímače humbucker, tedy dva single coil sn ímače spojené do jednoho, které mají hutnější a více uhlazený zvuk. Oba tyto typy snímačů jsou magnetické. Třetí typ piezzo, není magnetický. Vytváří slabší signál než ostatní snímače a tak je vhodný spíše pro ozvučení akustických nástrojů.

 
 
 
 


Výběr nástroje u odborníka 

Pokud vybíráte svůj první nástroj, je důležité vědět, jaký zvuk chcete docílit a jaký nástroj vám bude vyhovovat. Rádi vám s výběrem vhodného nástroje poradíme, v Music City pracují aktivní muzikanti s mnoha lety zkušeností jak v hraní, tak i prodeje hudebních nástrojů. Poradit vám můžeme také emailem či telefonicky.