Bicí

Není třeba propadat panice, najde-li váš potomek zalíbení ve hře na bicí nástroje. Vedle klasických objemných a přirozeně hlučných sad bicích existují totiž bicí elektronické. Takové sety nabízejí bubeníkům vše, co klasické soupravy, ovšem s výrazně menšími nároky na prostor a hluková omezení. Hráč si na takové soupravě může vybírat, jaký zvuk svým úderům přidělí, může cvičit s vestavěným metronomem, to vše s minimálním hlukem, použije-li sluchátka. Číst více »

Nejlevnější

HPEARL D-790

Bubenická stolička

1 290 Kč

Koupit >>

LD SYSTEMS HP 500

Dynamická sluchátka

460 Kč

Koupit >>

BALBEX Premium Hikor 5A

Bubenické paličky

199 Kč

Koupit >>

AROMA TDX-10 White

Elektrické bicí

7 990 Kč

Koupit >>

ROCKBAG RB 22202 B

Koberec pod bicí soupravu

1 390 Kč

Koupit >>

PEARL PDR-08P

Profesionální cvičítko pro bubeníky

610 Kč

Koupit >>

Nejlepší poměr 
cena / výkon

HPEARL D-790

Bubenická stolička

1 290 Kč

Koupit >>

ALESIS DRP100

Sluchátka pro monitoring

1 0290 Kč

Koupit >>

BALBEX Premium Hikor 5A

Bubenické paličky

199 Kč

Koupit >>

ALESIS Nitro Mesh Kit

Elektronická bicí souprava

10 790 Kč

Koupit >>

ROCKBAG RB 22202 B

Koberec pod bicí soupravu

1 390 Kč

Koupit >>

ROLAND PM-100 Personal Monitor

Ozvučovací systém

7 930 Kč

Koupit >>

PEARL PDR-08P

Profesionální cvičítko pro bubeníky

610 Kč

Koupit >>

Nejkvalitnější

PEARL D-930

Stolička k bicí soupravě

1 980 Kč

Koupit >>

VATER Los Angeles 5A - Wood

Bubenické paličky

279 Kč

Koupit >>

PEARL PPB-KCP5

Protiskluzová podložka pod bicí soupravu

2 050 Kč

Koupit >>

PEARL Roadshow RS505C Jet Black

Bicí souprava

10 990 Kč

Koupit >>

PEARL SD-50

Trénovací pad

2 690 Kč

Koupit >>

SABIAN SBR Promotional Set LTD

Sada činelů

5 770 Kč

Koupit >>

BOSS DB-30

Metronom

737 Kč

Koupit >>

Co byste měli vědět
před nákupem

Dobré ráno všem rodičům, kteří se právě probrali z úvodního šoku poté, co jim jejich ratolest pověděla o svých plánech stát se bubeníkem. Nyní je potřeba zhluboka se nadechnout a upnout svou pozornost k novým, nejspíše hlasitějším zítřkům s mladým muzikantem pod jednou střechou. V první řadě chytře zjistěte, jak to s „těmi bubny“ mladík či mladá slečna opravdu myslí. Není totiž úplně nutné pořizovat hned soupravu za horentní sumy. Riziko, že nově nabytá vášeň nerozvážného dítka v blízké době ochabne, tu přece jenom je. Na druhou stranu by ale byla věčná škoda, kdybyste případný skrytý talent zabili neuváženým výběrem nevhodného typu nástroje. Než vyrazíte na nákup nové sady bicích, vyzbrojte se elementárním povědomím o tom, co jdete vlastně kupovat.

Standardní sadu bicích tvoří bubny, činely a hardware. Basový buben – kopák – je největší, má nejhlubší tón, stojí na zemi a hraje se na něj nožním pedálem. Snare bubínek – virbl – je umístěný mezi nohama bubeníka a v soupravě tvoří základ rytmiky. Tom tomy mají své místo nad basovým bubnem. Mohou být ve dvojici, ale i samostatně, a spolu s floor tomem, umístěným nejčastěji na zemi, slouží k hraní přechodů. Žádná souprava bicích se neobejde bez činelů. Jejich nejčastěji používané typy jsou hi-hat, ride a crash, případně splash nebo china. Velmi důležitý je zmíněný hardware. Tím se rozumí veškeré stojany a v podstatě vše kovové, co sada obsahuje, vyjma činelů. Korpusy bubnů se od sebe mohou lišit mimo jiné průměrem a hloubkou. Oba tyto údaje jsou udávané v palcích a budete si jich všímat zejména ve spojitosti s věkem a vzrůstem jejich budoucí obsluhy. Dětem ve věku 11 až 12 let bývá obvykle doporučována sada s basovým bubnem o průměru 20 palců. Bicí soupravu můžete pořídit po jednotlivých částech. To ale vyžaduje větší znalosti oboru a většinou i vyšší počet obětí v řadách bankovek v peněžence. Variantou je nákup kompletního setu, který zahrnuje sadu bubnů, činelů a potřebného hardwaru, často včetně bubenické stoličky. Takový set je nejen finančně soucitnější, ale máte u něj i jistotu, že veškeré jeho komponenty k sobě správně padnou. Navíc mezi nimi najdete i dětské sady pro úplné špunty, s průměrem basového bubnu 18 palců.

Při výběru bicích dbejte na to, aby byly stojany a veškerý ostatní hardware dostatečně pevné, stabilní a funkční. Zejména nožní pedály pro hi-hat a basový buben nesmí vydávat nežádoucí zvuky jako vrzání či skřípání, neměly by se nijak kroutit a musí mít plynulý a hladký chod. V žádném případě nesmí při hře cestovat po podlaze, ani při jejich silnějším opakovaném sešlápnutí. Kovové obruče bubnů mohou být buď odlévané, nebo ohýbané. Odlévané bývají výsadou dražších sérií bicích, u nižších modelových řad se setkáte většinou z ohýbanými, které mohou být náchylné k deformaci a následným výkyvům ladění bubnu. Proto se právě u takových zaměřte na počet ladicích šroubů po jejich obvodu. Po obvodu basového bubnu byste jich měli napočítat nejméně 10, po obvodu ostatních bubnů alespoň osm. Obecně platí, že čím více je na obruči šroubů, tím stabilnější poskytuje ladění. Nová bicí souprava bude opatřena převozními blánami, které nemusíte měnit okamžitě, ovšem pro lepší zvuk budete časem nuceni bubny přeblanit kvalitnějšími.

S hrou na bicí je neodmyslitelně spjatý hluk. Hluk, který uchu mladého cvičícího bubeníka připadá jako nebeský, může mít pro jeho okolí i pro něj samotného fatální následky. Když pomineme riziko sousedských válek, svou snahou a pílí může malý Ringo Star zahrát i na nevhodnou notu nervového systému svého rodičovstva a přivodit si nepříjemnosti například v podobě rozohněným otcem zlomených paliček. Předejít takovým situacím můžete tím, že synkovi či dcerce pořídíte sadu bicích elektronických. Ty totiž umí zařídit to, že se výsledný zvuk nástroje dostane prostřednictvím sluchátek pouze k uším tomu určeným. Díky technologickému pokroku se elektronické bicí stávají čím dál oblíbenějšími i mezi profesionály. Hlavním důvodem je to, že dokážou věrně simulovat zvuk reálných bicích souprav, a to i legendárních modelů. Elektronický set se skládá z bicích padů, chcete-li hracích ploch, opatřených snímači. Pady mohou mít různý tvar, u pokročilejších sad velmi podobný klasickému bubnu. Mozkem takové soupravy je modul, prostřednictvím kterého lze hráčovým úderům do padů přiřadit libovolný zvuk. Obvykle je od výrobce vyzbrojen množstvím volitelných kitů a také možností vytvořit a uložit si kit vlastní. Často disponuje celou řadou efektů nebo možností nejrůznějších modulací zvuku. Ve výčtu funkcí většiny modulů nechybí obvykle nahrávání nebo vestavěný metronom. Pro začínající bubeníky může být velkým přínosem cvičení s podkresem jejich hudebních vzorů nebo různých výukových nahrávek. Za povšimnutí stojí také fakt, že elektronické bicí se nikdy nerozladí.

Závěrem ještě doporučení: Zapomeňte na to, že klukovi pro hru na bicí přistrčíte štokrle z předsíně a hotovo. Stolička bubeníka musí být taková, aby při hře měl hráč pohodlný a správný posed a neničil si třeba záda. Se zdravím je spojený i sluch, který je obzvlášť u dětí, a ještě důkladněji u malých bubeníků, nutné chránit před poškozením například špunty do uší. Rytmus je základ muziky a bicí nástroje hrají v tomto ohledu zásadní roli v každém hudebním tělese. Pokud jste ve svém dítku objevili vášeň pro udávání beatů a tempa, podpořte ho výběrem bicí sady, na které bude moci bez překážek rozvíjet svůj talent. Proto při nákupu požádejte o asistenci odborníka nebo zkušeného bubeníka.