Klubová stage - 1. Díl - Na stage jako profík

 

 
 
         Máte s kapelou nesčetněkrát obehraný playlist ve zkušebně a hraje vám to podle vašich představ? Je na čase vyrazit do světa, respektive na stage, ukázat se v plné parádě veřejnosti a přetvářet ji ve své fanoušky. To je úkol mnohdy náročnější než pátrání po Lochnesce a vyžaduje nejen pečlivě připravený playlist, ale také jeho příkladné podání lidem pod pódiem. Ti by měli z vašich koncertů odcházet s nesmazatelným kulturním zážitkem a stejně tak vy byste měli stage opouštět plni euforie a dobrého dojmu z vlastního uměleckého výkonu. K tomu může výrazně přispět dodržení několika málo zásad, doporučení, tipů a triků, třeba těch v následujících řádcích.
 
 
 

Máte správný mikrofon? 

  

         Pěvci a pěvkyně, jste zvyklí cestovat na koncerty nalehko? Nenarážíme na případný sporý oděv, ale na patřičnou pracovní výbavu – vlastní mikrofon. Jistě můžete namítnout, že taková výbava není nutná, protože mikrofon vám zapůjčí zvukař na místě. Vaším nástrojem je sice hlas, ale stejně jako zvuk elektrické kytary spoluutvářejí snímače, na výsledném charakteru vokálu se podílí mikrofon.

         Výběrem toho správného můžete výraz svého hlasu výrazně podpořit. Například kondenzátorové mikrofony nechají vyniknout i ty nejjemnější nuance zpěvu, které mohou běžně zanikat mezi ostatními nástroji. Jsou ale poměrně citlivé a náchylné k snímání okolních ruchů, proto je jejich použití pro zpěv vhodné zejména v klidnějších žánrech, kde na pódiu nehrozí přeslechy ostatních nástrojů. Naproti tomu mikrofony dynamické jsou díky své konstrukci vůči okolnímu hluku odolnější a nežádoucí zvuky z pódia budou sbírat podstatně méně.
 
 
 
 
 
 
Chyťte dobrý směr 

         Důležitou vlastností, kterou se u obou zmíněných skupin vyplatí sledovat, je směrová charakteristika. Tou se rozumí závislost citlivosti mikrofonu na úhlu, který svírá jeho akustická osa s osou akustického zdroje. Přeloženo do češtiny tento údaj napovídá o tom, z jakého prostoru bude mikrofon snímat zdroj signálu, tedy váš hlas. Nejčastěji se setkáte se zařízeními s charakteristikou kardioidní, hyperkardioidní, osmičkovou, úzce směrovou nebo kulovou. Některé mikrofony nabízejí možnost přepínání mezi charakteristikami nebo jejich kombinaci.
 
 
 
 
Bezdrátová volnost 

         Stejně jako vám k lepším výsledkům pomůže volba ideálního mikrofonu, k většímu pohodlí a volnosti na pódiu může přispět jeho bezdrátová varianta. Bezdrátový mikrofon má v těle zabudovaný vysílač, který posílá signál směrem k přijímači umístěnému stranou na pódiu nebo u zvukaře. K přenosu signálu využívá buď široké frekvenční pásmo UHF, pásmo 2,4GHz nebo kombinaci obou. Bez ohledu na to, kterou variantu zvolíte, zbavíte se nástrah v podobě kabelů na zemi, budete se moci soustředit na pěvecký výkon a ne na to, kam šlapete.
 
 
 

Vokální procesor – koření pro váš zpěv

 

         Doslova divy umí s celkovým výrazem kapely udělat efekt přidaný na vokál. Většina mixážních pultů v klubech je vybavena efektovou jednotkou s různým množstvím možností. Ty můžete využít, pokud důvěřujete místnímu zvukaři, že vámi požadovaný efekt zapne v patřičné míře ve správnou chvíli.

         Pokud se nechcete spoléhat na šikovnost a vybavení místního mistra zvuku, zkuste využít některý z vokálních procesorů. Tím můžete svému vokálu přiřadit jeden či více z mnoha efektů, jako jsou echo, delay, reverb či chorus, ale také přizpůsobovat intervaly pomocí harmonizéru, ekvalizérem upravovat zvuk, korigovat drobné intonační nedostatky nebo nahrávat a libovolně pouštět zvukové smyčky. Vokální procesor ovládáte dle libosti sami z pódia a stáváte se tak částečně pánem svého zvuku. To je také důvod, proč se při použití vlastních efektů můžete setkat s nevolí zvukaře.
 
 
 
 
 
 

Pohrajte si se zvukem aparátů

 

         Zpěv je sice první „na ráně“, ale celkový dojem a koneckonců i váš osobní pocit z vlastní produkce utváří také vámi používaná nástrojová aparatura. Například kytarista vybavený lampovým aparátem propůjčí své kapele přirozený, hřejivý zvuk elektronkového zesilovače, který se lépe prosadí v celku a lépe reaguje na dynamiku hry. K volbě takového aparátu byste však měli přistupovat s přihlédnutím k jeho výkonu. V klubu pro padesát lidí vám kupříkladu stowattový full stack v lampě povraždí přední řady fanoušků nebo je alespoň odežene o pár metrů dál. V takovém případě si vystačíte s aparátem o výkonu do třiceti wattů. Pokud vyžadujete zvuk výkonnějšího divocha, zkontrolujte jeho zadní panel, kde bývá přepínač pro redukci výkonu.

 
 

Dbejte na detail

 

         Zvuk kytarového aparátu není samozřejmě jediným prvkem, který udává zvuk a výraz kapely. V tomto případě má posloužit jako příklad, kdy „pokročilejší“ varianta vybavení může podpořit muzikantovo nadšení a jeho osobní pocit, který jeho publikum vidí a slyší. Veškerá umělecká snaha na pódiu může být ale k ničemu, pokud není podpořená patřičným technickým vybavením klubu a v neposlední řadě výkonem zvukaře. S tímhle pánem se vyplatí být zadobře a jít mu takzvaně na ruku, aby mohl naplno využít přednosti jím ovládané techniky ve váš prospěch.