Letní párty 2. Díl - Králem párty je DJ!

 
 
 
         Nebaví vás už sedět během párty u mobilu nebo počítače a vybírat na Youtube songy tak, abyste své roztančené přátele nenasměrovali svou produkcí k odchodu, v lepším případě je udrželi na tanečním parketu? Není divu, kromě nutného zla, jakými jsou reklamy k hudebním videím přilepené, se dříve či později dostaví moment, kdy vám v playlistu začnou docházet ostré náboje a seznam písní začne nebezpečně blížit konci. Možná jste se právě ocitli v bodě, kdy stojí za vyzkoušení DJské řemeslo. A že se vám s představou točících se turntablů točí i hlava? DJing skutečně není disciplína pro každého a vyžaduje alespoň elementární smysl pro rytmus. Nikde ale není psáno, že začínat musíte nutně na gramcích či playerech a že musíte jak zběsilí krmit své sety scratchema už od svých DJských plenek. Mylná je také představa, že pořizovací cena potřeb nutných k míchání tracků zruinuje vaše konto. Své DJské choutky ukojíte výbavou za poměrně slušný peníz a s trochou snahy a cviku rozpumpujete další mejdan svým vlastním originálním setem.
 
 

         Na začátku své DJské kariéry pravděpodobně nebudete chtít zůstat jen u pouštění oblíbených songů v plynulém sledu. Váš cíl je míchat dva různé tracky dohromady tak, aby výsledek zanechal publikum na parketu duševně zdravé a ideálně hladové po dalším setu. Vaším prvním úkolem bude vhodný výběr dvou skladeb, hned druhým pak srovnání jejich (většinou) rozdílného tempa a beatu, případně harmonie. Po tom, co zvládnete tyto základní kroky, se můžete začít věnovat trikům, jako je například song dropping a další. Výslednou podobu a pestrost vašich setů udává do značné míry také vybavení, které pro své DJské hrátky zvolíte.

 
 
 
 
  
         Existuje několik technických řešení, která vám k poutavému mixu pomohou. Jedním z nich je použití dvou gramofonů nebo playerů a mixážního pultu. To ale vyžaduje poměrně solidně vybavenou peněženku, spoustu hodin drilu a zkoušení, ale také rozumnou sbírku hudby na vinylech nebo na cd. Vaše pozornost by měla směřovat k DJ kontroleru, ideálně s integrovanou zvukovou kartou. Takové zařízení slouží po připojení k počítači (v některých případech i k tabletu nebo mobilnímu telefonu), k ovládání patřičného DJ softwaru, který v drtivé většině případů najdete spolu s novou hračkou v krabici. Konstrukčně je velmi podobné DJ playerům a je osazené řadou ovládacích prvků, jako jsou otočné decky, pady, fadery, crossfadery a další. DJ kontroler vám poskytne možnost ovládat obvykle slušný balík funkcí přiložené DJ aplikace. Umožní pochopit základní kroky DJingu, jako jsou srovnávání a synchronizace beatů, míchání více stop, nastavování cue pointů, kterými určíte, ve kterém bodě má váš track začít hrát a podobně. Zdrojem hudby pro váš mix může být pevný disk počítače nebo nějaké externí úložiště.
 
 

         Abyste ale uspokojili náročnější publikum, budete ke své produkci muset přidat i něco navíc. Vaše hudební výkony určitě nijak nepodpoří blikající světlo stoleté zářivky obklopené dorážejícím rojem nočního hmyzu. Řešením hledejte v široké nabídce efektových světel, jako jsou lasery, PARy, stroboskopy a mnoho dalších. Ty můžete doplnit třeba o výrobník mlhy nebo bublin. Účastníci párty posílené o takové doplňky si pak rázem budou připadat jako na Ibize.

 
 
 
 
 

         S takovouto výbavičkou se vám otevírají téměř nevyčerpatelné možnosti, jak notoricky známé skladby, které už účastníky párty nějaký ten pátek ze židlí nezvedají, můžete navléknout do moderního a zbrusu nového ohozu. Jediným limitem, který vás na cestě světem DJingu může potkat, je váš smysl pro tvořivost.