Zkušebna a vše, co byste o ní měli vědět

 

ZKUŠEBNA 
 
 
 
 
         Zkušebna, to je pro nás muzikanty doslova posvátné místo, kam se nejen na zkoušky těšíme jak ortodoxní katolík na mši do kostela. Ať už s kapelou zkoušíte ve sklepě činžovního domu, v garáži rodičů, nebo ve vyvoněném ateliéru, vždy zde vládne atmosféra neomezené muzikantské tvořivosti. Právě zde vzniká většina hudebních nápadů, utužuje se parta během zkoušek a nejrůznějších večírků. Takový tvůrčí prostor bývá vyzdoben plakáty našich hudebních vzorů a často je vybaven odloženým nábytkem rodičovských obývacích pokojů v podobě pohovek a křesel. Zkrátka se zde chceme cítit pohodlně a být kreativní. Aby taková zkušebna splňovala očekávání, mělo by se při jejím zřizování pamatovat na několik málo věcí. A začněme tím, že Frank Zappa se z plakátu na zdi o dobrý zvuk a tvůrčí elán nepostará.
 

         Stojí za zmínku, že zkušebnu si můžete kompletně vybavenou pronajmout za nějakých dvě stě korun na hodinu. Možnost užívání sdílených zkušeben bývá ale výsadou jen větších měst. Pokud navíc preferujete zvuk vlastních aparátů, musíte je tu po každé zkoušce zase hezky sbalit a přenechat prostor dalším uživatelům sdíleného prostoru. Tomu se lze vyhnout tím, že si pořídíte zkušebnu vlastní.

 

         Prvním důležitým krokem při zřizování zkušebny je výběr vhodného místa. Mějte na paměti, že ne všichni případní sousedé nacházejí stejné zalíbení v hudbě jako vy. Pokud zrovna neholíte akustické kotlíkárny nebo jazz, můžete snadno narazit na nasupenou tetku, které svou produkcí polezete na nervy. Ideální je proto hledat prostor dál od lidských obydlí, nebo například ve sklepě. Když už takové nevlídných sousedů prosté místo najdete, ujistěte se, že je zde sucho. Vlhkost je velký nepřítel většiny muzikantského vybavení, a vyvěrající pramen minerálky v koutě vašeho hudebního království rozhodně neprospěje vašim aparátům ani nástrojům a v neposlední řadě ani elektrickému vedení.

 
               Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu -­ elektroinstalace. Ta je nutná nejen k ukojení hladu vašich aparátů, ale i k tomu, abyste na sebe s kapelou během zkoušek třeba i viděli. Než se pustíte do jakýchkoliv úprav a investic, nechte elektroinstalaci zkontrolovat elektrikářem. Předejdete tím poškození drahého vybavení, v horším případě úrazu. Důležitý je také tvar místnosti. V žádném případě by neměla mít tvar nudle, kde budete muset s partou stát v řadě za sebou. Ujistěte se zároveň, že lze vybraný prostor patřičně zabezpečit proti vloupání. Ukradené nástroje či aparáty jsou totiž zapeklitost provázející muzikanty od nepaměti.
 
 
 
 

         Zlá teta ze sousedství není, místnost je v suchu, světla svítí a vy tak můžete začít s vlastním budováním zkušebny. Připravte prostor tak, aby vám poskytoval dobrý zvuk. Zvuk si nepleťte s hlukem, s tím totiž žádné velké věci nenaděláte a vyřešili jste ho předchozími kroky. Zvuk ovšem ovlivnit můžete zásadně, a to různými způsoby. Snažte se docílit toho, aby se neodrážel od stěn a necestoval v podobě rozličných ozvěn po místnosti. Stěny proto opatřete profilovanými molitany a zvukovými pastmi. Máte-li omezený rozpočet, můžou jejich funkci suplovat nejrůznější matrace, deky a zkrátka cokoliv, co zamezí nechtěným odrazům zvuku. Poměrně slušně může těmto účelům posloužit i umístění pohovky či křesla do zkušebny.

 

         Nyní se můžete začít věnovat zvuku jako takovému. Za předpokladu, že nástrojové obsazení vaší kapely je například basa, kytara, bicí, zpěv, budete potřebovat ozvučovací aparaturu, jinými slovy péáčko. To poslouží zejména k ozvučení zpěvu, ale také třeba kláves, samplerů, nebo dechů. Součástí takové aparatury je mixážní pult, reproboxy a potřebná kabeláž. Reproboxy mohou být buď pasivní, a k takovým budete potřebovat zesilovač, nebo aktivní, které mají zabudovaný zesilovač vlastní. Další variantou je použití powermixů, které slouží jako mixážní pult a zesilovač v jednom. Rozmístění reproboxů ve zkušebně můžete řešit dvěma způsoby. První možností je jejich umístění na stojany po stranách bicí soupravy tak, aby se zvuk šířil směrem ke kapele stojící čelem k bicím, jak je zobrazeno na obrázku č. 1. Nebo je můžete umístit na zem směrem ke kapele. V takovém případě budete ale potřebovat třetí box, který umístíte k bubeníkovi, jak znázorňuje obrázek č. 2.

 
  Obrázek č. 1:                                                                                             Obrázek č. 2:
 
    
         
 
 

         Kdo by snad měl obavy, že se cena za takové vybavení musí nutně blížit astronomickým částkám, může zůstat klidný. Ideálním a cenově přívětivým řešením ozvučení zkušebny, ale třeba i menšího klubu, je například digitální mixážní pult Soundcraft Ui12 v kombinaci s aktivními reproboxy. Takové zařízení můžete totiž prostřednictvím wifi připojení ovládat úplně sami přes internetový prohlížeč. Každý člen kapely si tak během produkce může nastavit zvuk například na telefonu.

 

         Pokud jste se při zřizování nové zkušebny drželi zmíněných doporučení, otevírá se vám zde ideální prostor pro vaši hudební tvořivost podpořenou kvalitním zvukem.