První studio a nahrávání

 

 
 
První studio a nahrávání
 

Na světě budete jen těžko hledat muzikanta, který by světu nechtěl zanechat odkaz své tvorby v podobě zvukového záznamu svých písní ať už ze studia, ale třeba i živého vystoupení. Takové touhy zůstávají nezřídka dlouho nenaplněné, zejména kvůli obavám z finanční náročnosti pronájmu studia a podobně. V některých případech navíc návštěva takového studia není ani žádoucí. Platí to zejména v případě záznamu živých koncertů, ale také při práci youtuberů, kteří zvukové stopy ke svým videopříspěvkům mnohem snáze a raději pořizují z pohodlí domova. K tomu, abyste pořídili vlastní zvukový záznam či demo nahrávku obstojné kvality a nesušili bankovní účty rodičů, vedou různé cesty.

 

Úplný základ vybavení pro pořízení zvukového záznamu tvoří mikrofon, externí zvuková karta a počítač vybavený patřičným DAW softwarem. Analogový signál snímaný mikrofonem je prostřednictvím zvukové karty převáděn na digitální a v této podobě jej můžete v DAW ve vašem počítači libovolně upravovat a dále s ním pracovat. Ideální volbou pro nastartování vašeho domácího či mobilního nahrávacího studia mohou být takzvané nahrávací sety. Ty obsahují vše potřebné pro záznam i produkci. Jejich součástí bývá zvuková karta, kondenzátorový mikrofon, sluchátka, kabely nutné k propojení jednotlivých komponent setu a často také free verze některého z produkčních softwarů. Zvukové karty v takových sadách disponují phantomovým napájením nutným pro kondenzátorové mikrofony. Bývají opatřené nástrojovými, linkovými i mikrofonními vstupy a s jejich pomocí tak můžete nahrávat jak zpěv, tak třeba i klávesy nebo kytaru.

 

Mikrofon je velmi důležitým článkem v nahrávacím řetězci. Signál, který jeho prostřednictvím nasbíráte, bude totiž základem pro vaši další práci s ním. Zvláštní skupinou takových zařízení jsou USB mikrofony. Ty jsou vybavené audiodigitálními (A/D) převodníky a částečně tak suplují funkci zvukové karty. Prostřednictvím usb kabelu takový mikrofon připojíte k vašemu počítači, který může signál převedený do digitální podoby dál zpracovat. Absence externí zvukové karty snižuje pořizovací náklady a zároveň dělá takové nahrávací studio snáze přenosným, použitelným v podstatě kdekoliv. Takové řešení nemusí být však ideální pro všechny účely. Zejména, máte-li v plánu například pořízení demo nahrávky vaší kapely. Pokud ale k záznamu nepotřebujete nástrojové vstupy, může USB mikrofon s počítačem pohodlně posloužit k záznamu mluveného slova a bývá také častou volbou youtuberů.

 

Zvláštní, neopomenutelnou skupinu v oblasti nahrávání tvoří vícestopé rekordéry. Vzhledem připomínají mixážní pulty a jak už jejich název napovídá, umožňují záznam několika stop najednou. Oproti výše uvedeným možnostem nahrávání pracují rekordéry samostatně, bez zvukové karty a počítače. Takové zařízení zpracuje audiosignál z vašeho nástroje či mikrofonu a dále s ním operuje v převedené digitální podobě. Některé modely tak mohou plni funkci nejen nahrávacího zařízení, ale také zvukové karty, ty výkonnější pak třeba i mixážního pultu. V závislosti na typu mohou disponovat různým počtem vstupů a výstupů a také rozličnými funkcemi na jednotlivých kanálech. Výsledný mix záznamu, nebo jen jeho jednotlivé stopy jsou ukládány nejčastěji na paměťovou kartu nebo flash disk.

 

Pro pořízení nahrávky ze zkoušky nebo koncertu může také pohodlně posloužit přenosné nahrávací zařízení v podobě ručního rekordéru. Ten snímá zvuk pomocí dvou, v některých případech i více vestavěných či externích mikrofonů. Ve srovnání se svými rozměrnějšími stolními příbuznými si vystačí s napájením pomocí vestavěného akumulátoru či tužkových baterií. Ruční rekordéry však, s výjimkou dražších modelů, neumožňují oddělené snímání více zdrojů signálu najednou.

 

Vaše první kroky světem záznamu zvuku mají s uvedenou nahrávací technikou velmi úhledně prošlapanou cestu k poměrně solidním výsledkům. Stačí jen pečlivě promyslet, co a v jakých podmínkách chcete nahrávat a s chutí do toho.