All in one systémy - zvuk a světla do kapsy

 
 
 

ZVUK A SVĚTLA DO KAPSY

 

Dnešní doba hudbě přeje a hrát se dá v podstatě kdekoliv. Ne všude potřebujete k hudební produkci nutně profesionální vybavení za statisíce a velezkušeného mistra zvuku za mixem. Taková opatření nejenže výrazně zvednou náklady pořadatelů akcí, ale bývají také zbytečně předimenzovaná. Pomocí přenosného PA či LA systému můžete v pohodě zahrát třeba ve vašem oblíbeném baru, soukromé party či firemním večírku. Takové sety ale skvěle ozvučí i vaši zkušebnu, nebo různé přednášky, prezentace a školní vystoupení.

      Pouliční umění, chcete-li busking, je umělecká disciplína stará jak umění samo. K takovému obvykle postačí akustická kytara, slušné počasí a může se hrát. Ovšem i nároky pouličního publika se neustále zvyšují, a tak můžete stále častěji vidět na ulici muzikanty vybavené nejrůznějšími technickými pomůckami. Takovými mohou být přenosné „All-In-One“ sety. Jedná se o PA systémy, vybavené zesilovačem, reproduktory a jednoduchým mixem v jednom boxu. Taková zařízení bývají napájena vestavěnou baterií, která nezřídka vydrží dlouhé hodiny provozu. Například Samson XP106W disponuje možností bezdrátového připojení mikrofonu. Prostřednictvím Bluetooth pak můžete k systému připojit také telefon či mp3 přehrávač a pouštět z něj k vaší produkci třeba stopu bicích nebo basy.
         

Technický pokrok je nezastavitelný a ve světě audiotechniky to platí rovněž. Vedle zmíněných přenosných PA systému si dnes tak na cesty můžete pohodlně zabalit i zvukovou aparaturu konstrukce line array. Systémy takové konstrukce umožňují zvukové pokrytí ve vertikální i horizontální rovině a jejich větší příbuzné můžete vidět na velkých hudebních akcích a koncertech. Přenosné sloupové LA sety se obyčejně sestávají ze subwooferu a sloupového satelitu. Ty jsou propojené distančním sloupkem nebo tyčí. Mají integrované mixážní pulty s řadou funkcí a podle místa a účelu využití mohou stát buď v páru, nebo samostatně. Příkladným zástupcem této skupiny může být JBL EON ONE. Aktivní přenosný LA systém disponuje výkonem 380 W. Jeho šestistopý mix, opatřený reverbem na každém kanálu, si poradí s mikrofony i kytarami a nabízí také možnost Bluetooth streamování. Kompletně sbalený systém se vejde do jednoho snadno přepravitelného boxu a ti z vás, kdo na koncerty, konferenci či přednášku dopravují techniku vlastními silami, jistě uvítají jeho celkovou hmotnost pouhých 18,5 kg.

    
       Na cesty se dá poměrně snadno sbalit nejen kvalitní zvuk, ale i světelná technika. Někdo by snad mohl namítnout, že na malou scénu nebo vystoupení na náměstí vaší rodné hroudy, je osvětlení zbytečná nebo příliš komplikovaná záležitost. Zbytečná není a komplikovaná už vůbec ne. I prosté osvětlovací prvky, jako efektová světla nebo lasery dodají vašemu vystoupení patřičnou atmosféru. Takové zařízení může mít podobu třeba řady PAR světel na vlastní nosné konstrukci. K jeho obsluze si navíc mnohdy vystačíte úplně sami. Například osvětlovací komplet CHAUVET GigBAR 2.0 je totiž dodáván s bezdrátovým nožním ovladačem, s jehož pomocí můžete dle libosti měnit světelné efekty během vaší hudební produkce. Celý set se pohodlně vejde do přepravního obalu velikosti běžné cestovní tašky.
 
 
         „All-In-One“ sety mohou mít doslova „kapesní“ rozměry, přičemž poskytují stále kvalitní zvukové služby. Spolu s přenosnou světelnou technikou jsou proto ideálními partnery muzikantům na cestách při vystoupeních na ulici, v menších klubech či barech. S minimálními nároky na přepravní prostor vám pomůžou hrát a svítit jako profík i tam, kde jste si to ani nedovedli představit.